08 czerwca 2019 r. zapisze się jako jeden z najważniejszych dni w historii naszej Szkoły. W tym właśnie dniu oficjalnie otwarty został nowy budynek Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie – dziś mieszczący się przy ulicy Szkolnej 1. Na uroczystości gościliśmy wielu ważnych gości: Panią Marzenę Machałek – Wiceminister Edukacji, Pana Krzysztofa Mroza – Senatora RP, Pana Mirosława Kalatę – Wójta Gminy Podgórzyn, Pana Bartosza Polaczka – Przewodniczącego Rady Gminy Podgórzyn, Panią Barbarę Parzymies – Starszego Wizytatora Delegatury Kuratorium w Jeleniej Górze, Księdza Prałata Józefa Lisowskiego – Kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej, Księdza Jacka Tokarza – Proboszcza Parafii w Podgórzynie, Pana Krzysztofa Wiśniewskiego – Starostę Powiatu Jeleniogórskiego, Panią Danutę Szymajdę – Sołtysa Podgórzyna, Panią Monikę Burzawę – Przewodniczącą Rady Rodziców, Jakuba Tomalaka – Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły. Pani Dyrektor Aneta Watemborska wraz z zaproszonymi gośćmi uroczyście przecięła wstęgę, otwierając tym samym nowy budynek szkoły. Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne uczniów szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Na zakończenie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich zaproszonych gości do zwiedzania budynku szkoły, wpisywania się do księgi pamiątkowej oraz do poczęstunku. Dzień ten pozostanie w pamięci całej społeczności szkolnej i lokalnej jako wielkie wydarzenie, które potwierdziło, że marzenia o nowej, nowoczesnej szkole stały się rzeczywistością.

 

Spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów z Teatru „Kurtyna”z Krakowa

W dniu 27.05.2019 uczniowie naszej szkoły  mogli uczestniczyć w dwóch spektaklach profilaktycznych przygotowanych przez aktorów z Teatru Kurtyna. Teatr Kurtyna z Krakowa jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce i działa nieprzerwanie od momentu powstania (2000r). Działalność Teatru skupia się przede wszystkim na realizacji przedstawień teatralnych oraz teatralno – profilaktycznych. Uczniowie klas I-IV oglądali bajkę profilaktyczną pt. „Gadająca niespodzianka”.  Treści wychowawczo – profilaktyczne, które zostały ukazane w przedstawieniu to m.in.  podkreślenie możliwości dokonywania wyboru miedzy dobrem i złem, nauka szacunku do osób starszych czy eliminacja języka i zachowań agresywnych. Uczniowie klas V-VII brali udział w spektaklu profilaktycznym  pt. „Moja historia”.  W przedstawieniu zostały poruszone kwestie bezpieczeństwa i profilaktyki zachowań ryzykownych ,  starano się poszerzyć wiedzę uczniów na temat środków uzależniających   i zagrożeń z nimi związanych (alkohol, narkotyki, dopalacze) . Ukazano  również aspekt cyberprzemocy oraz umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakt w sieci. Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w krótkiej pogadance  z aktorami, która również dotyczyła kwestii dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo na podstawie historii ukazanej w przedstawieniu.

 

 

Stypendium dla uczennicy Szkoły Podstawowej im. Orała Białego w Podgórzynie

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VII, Hanna Szewczyk, kolejny raz została nagrodzona za osiągnięcia w nauce i za udział w konkursach. Hania została zgłoszona przez rodziców do Uniwersyteckiej Szkoły Kształcenia Indywidualnego i uczestniczyła tam w warsztatach nauki szybkiego czytania. USKI wytypowała Hanię do stypendium naukowego. W piątek 15 marca 2019r. podczas apelu przedstawiciel firmy wręczył jej dyplom z informacją o przyznanym stypendium. Jeśli masz wysokie wyniki w nauce, uczestniczysz w różnych konkursach lub masz inne osiągnięcia, możesz również zgłosić się i ubiegać o stypendium.

 

Wiosenny spacer

22 marca uczniowie klas I-III uczestniczyli we wspólnym spacerze wiosennym. Pogoda dopisała, skowronki dały piękny koncert, a widoki i świeże powietrze wprawiły w dobry nastrój nasze organizmy.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W imię solidarności z osobami  z Zespołem Downa nasi uczniowie i nauczyciele ubrali dwie skarpetki pochodzące z różnych par.

Spotkanie z Panią Lucyną Kornobys w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie.

W dniu 13.03.2019 r. w naszej szkole odbyło się kolejne z wicemistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą panią Lucyną Kornobys.
Tym razem w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I – IV.
Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację o sporcie osób niepełnosprawnych uzupełnioną interesującymi dialogami i spostrzeżeniami prowadzącej .Pani Lucyna opowiedziała o początkach swojej kariery sportowej, o tym, że pierwsza była siatkówka na siedząco, potem zaczęła swoich sił w lekkoatletyce. Obecnie startuje w trzech dyscyplinach: pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i oszczepem. Pani Lucyna jest wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy (udało jej się także pobić kilka rekordów świata). Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość poznania z jakimi barierami i problemami spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Pani Lucyna pokazała nam, że bycie osobą niepełnosprawną nie musi stanowić wykluczenia ze społeczeństwa . Uświadomiła nam, że osoby niepełnosprawne chcą się śmiać, zwiedzać świat oraz funkcjonować tak, jak osoby sprawne. Druga część spotkania, miała charakter warsztatowy. Uczniowie mieli możliwość usiąść na wózku inwalidzkim i spróbować samodzielnie się na nim poruszać, ponadto wcielali się także w osoby niewidome, jak również próbowali swoich sił grając w piłkę z zasłoniętymi oczami. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zabawach pokazowych, dzięki temu mogli lepiej zrozumieć jak funkcjonują osoby niepełnosprawne. Na koniec mogliśmy obejrzeć trofea, które zdobyła Pani Lucyna oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Uczniom bardzo podobało się spotkanie, dlatego chcieliśmy serdecznie podziękować pani Lucynie za kolejne przybycie do naszej szkoły.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski kl.I-III

14 marca 2019r. uczennice  reprezentowały  szkołę w kolejnym etapie konkursu  organizowanym przez SP w Miłkowie. Zosia, Gabrysia i Amelka zajęły III miejsca  w swoich kategoriach. Dziękujemy i gratulujemy!

Szkolny Konkurs Recytatorski kl. I-III 

Dnia 19 lutego 2019r. odbył się  Szkolny Konkurs Recytatorski kl. I-III. Wzięło w nim udział 9 uczestników. I miejsca zajęły: Zosia Zalesska (kl. I),  Gabrysia Posoń (kl. II), Amelia Szczepańska (kl. III). Uczennice będą reprezentowały naszą szkołę podczas kolejnego etapu – Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego w Miłkowie. Gratulujemy i  trzymamy kciuki!

Gościnnie wystąpiło czworo dzieci z oddziałów przedszkolnych (Marysia, Szymon, Zuzia i Bianka).

Uczestnicy otrzymali dyplomy  i nagrody książkowe ufundowane przez Radę  Rodziców. Dziękujemy!

Gminny Konkurs Recytatorski

W dniu 22 stycznia nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim w  Ścięgnach. Anna Jackiewicz z klasy 5a zajęła I miejsce w kategorii klas 4-6, Kalina Lubaszka z klasy 4a zajęła II miejsce w tej samej kategorii. Janina Lubaszka z klasy 7 zajęła II miejsce w kategorii klas 7-8. Dziewczynki będą zeprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Jeleniej Górze.

Szkolny Konkurs Recytatorski
I miejsce – Janina Lubaszka
II miejsce- Kalina Lubaszka
III miejsce – Anna Jackiewicz
Zwycięzcy będą reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Ścięgnach.

Bezpieczne ferie

W ramach akcji pn. Bezpieczne ferie w dniu 10.01.2019  roku  dzielnicowy Podgórzyna – pan Krzysztof Patek  w asyście  dzielnicowego  z Miłkowa spotkali się z uczniami  w Szkole Podstawowej w Podgórzynie. Spotkanie zostało podzielone na dwie części, w pierwszej uczestniczyli uczniowie klas I-IV, zaś w drugiej uczniowie klas V-VIII. Akcja edukacyjna miała na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród naszych uczniów podczas ferii zimowych. Aby czas zimowego wypoczynku dostarczył radosnych i niezapomnianych wrażeń , podczas spotkania uzyskaliśmy  wiele cennych rad. Oto kilka z nich:

 • pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód, szczególnie na rzekach i jeziorach
 • nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości dróg i innych ciągów komunikacyjnych
 • używajcie kasków podczas jazdy na nartach, do 16 roku życia jest to obowiązek na zorganizowanym stoku narciarskim (w innych miejscach oraz po ukończeniu 16 roku życia też nie zaszkodzi)
 • dbajcie o prawidłowy ubiór, chroniący przed skutkami silnych mrozów
 • pamiętajcie o elementach odblaskowych – nie tylko poza miastem.

Już za dwa tygodnie ferie, upragniony czas wypoczynku i zabawy, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków w czasie ferii zimowych apelujemy do wszystkich, a szczególnie tych najmłodszych o rozwagę podczas zabaw!

 

Bal karnawałowy klas I-III

Jasełka szkolne

,,Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory..”
Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Wiąże się z nim wiele wspaniałych tradycji i zwyczajów. Dlatego też tradycją naszej szkoły stały się coroczne jasełka.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy VI, którzy pod opieką Pani Małgorzaty Rakoczy i Jolanty Popielarz przygotowali przedstawienie.
Mogliśmy po raz kolejny przeżyć historię sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie.
Po występie uczniów głos zabrała Pani Dyrektor Aneta Watemborska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Jasełka dla przedszkolaków w wykonaniu klasy Va

 

Zdrojowy Teatr Animacji

7 grudnia  uczniowie klas I-III odwiedzili Zdrojowy Teatr Animacji. Oglądali przedstawienie pt. „Porwanie kaczątek”. To opowieść detektywistyczna dla młodszych widzów.  Dzieci dociekały wraz z głównym bohaterem, Jackiem Jamnikiem, kim jest okrutny porywacz kaczątek. To przedstawienie o poszukiwaniu prawdy i o tym jak łatwo ulegamy pozorom.

Spektakl profilaktyczny  „Kolczasta przyjaźń”

04.12.2018 roku uczniowie klas I – III  naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego  pt. „Kolczasta przyjaźń”. Był to spektakl o tolerancji i przyjaźni. Opowiadał o jeżyku wyśmiewanym przez innych z racji swej odmienności, nieśmiałym „dziwolągu”, który nie mógł się z nikim zaprzyjaźnić. Zwłaszcza, jeśli miał do czynienia z przemądrzałym i pyszałkowatym tygryskiem… Jednak „kolczasta postać” posiadała sporo umiejętności i zalet, można się było od niej wiele nauczyć. Trzeba tylko przezwyciężyć uprzedzenia. Wówczas okazało się, że w krytycznych sytuacjach lepiej od brawury tygrysa sprawdza się opanowanie i rozwaga drugiego bohatera. W efekcie jeżyk zdobył szacunek nowego kompana i stał się mniej „kolczasty” i bardziej otwarty na przyjaźń. Spektakl poruszał też problem tolerancji wobec inności. W przypadku naszych adresatów dotyczy to głównie pozornie błahej odmienności, w wyglądzie czy ubiorze, która nierzadko staje się przyczyną dziecięcych problemów, wyśmiewania, dokuczania, czy wręcz wykluczenia z grupy rówieśniczej. Ważnym celem bajki „Kolczasta przyjaźń” było promowanie poczucia własnej wartości, kształtujące jednocześnie umiejętność komunikowania się i współdziałania w grupie.

 

21 listopada – obchody Dnia Życzliwości

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła obchodziła Dzień Życzliwości w dniu 21 listopada.

Na lekcjach wychowawczych rozmawialiśmy na temat życzliwości, a poszczególne klasy przygotowały okolicznościowe plakaty,  które następnie  zawisły na naszych korytach wraz z  przysłowiami na temat życzliwości i uśmiechu oraz żółtymi balonami. Z okazji Dnia Życzliwości   uczniowie klas I-III otrzymali żółte naklejki z symbolem uśmiechniętych buziek, po to aby skłaniały innych do radości i uśmiechu.

Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Ponadto odbył się plebiscyt na najżyczliwsze osoby w klasie.    Każda klasa dokonała obiektywnego wyboru osoby – ich zdaniem najżyczliwszej, godnej uznania naśladowania. Wybranym  uczniom zostaną wręczone  dyplomy Życzliwości  oraz słodkie drobiazgi  .

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta.

 

Karkonoski tygiel kulturowy

100 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas IV a, V a i VII oraz oddziału przedszkolnego przygotowali okolicznościowe wierszyki i piosenki o tematyce patriotycznej. Podczas uroczystości wszyscy uczniowie przyłączali się do śpiewania pieśni legionowych, okazując w ten sposób szacunek dla Ojczyzny i dumę z bycia Polakiem. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane do szkoły na galowo. Sala gimnastyczna była pięknie udekorowana plakatami przygotowanymi przez poszczególne klasy. Prezentowały one 123- letnią drogę Polski do odzyskania niepodległości.

Szkolny Bieg Niepodległości

Dnia 19 października w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbył się Bieg Niepodległości z udziałem wszystkich uczniów i  nauczycieli. Społeczność szkolna jak jeden organizm przybyła na boisko gminne w Podgórzynie, zintegrowała się i dla podkreślenia uroczystego charakteru imprezy przybrała barwy biało-czerwone by uczcić święto narodowe. Klasy I-III rywalizowały na krótkim odcinku 500 metrów. Średni dystans 1000 metrów miały do pokonania klasy IV-VI. Z kolei najdłuższy dystans 1500 metrów pokonały klasy VII-VIII. Każdy uczeń, który biegł, maszerował lub szedł z bólem kostki i dotarł na metę został ZWYCIĘZCĄ.

Organizatorzy biegu dziękują wszystkim uczestnikom za godną postawę i udział w uroczystości.

 

Dzień Języków Obcych


W czwartek 27.09.2018r.  obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Języków Obcych. Klasy wylosowały wcześniej różne kraje i zaprezentowały je podczas podsumowania w swoich salach oraz w sali gimnastycznej i tak kolejno klasy przedstawiały: Grupa 4 – Hiszpania, Grupa 5 – Grecja, klasa 1 – Niemcy, klasa 2 – Francja, klasa 3 – Włochy, klasa 4a – Indie, klasa 4b – Wielka Brytania, klasa 5a– Australia, klasa 5b –Czechy, klasa 6 – Stany Zjednoczone, klasa 7 – Rosja, klasa 8 – Chiny. Grupy IV i V  oraz klasy I-VIII wykonały flagę i nazwę kraju, które umieściły na drzwiach. Ponadto uczniowie poszczególnych grup i klas przebrali się w stroje w kolorach flagi lub narodowe wylosowanych krajów oraz przygotowali stoiska w klasach z tradycyjnymi posiłkami i napojami. Każda z klas przygotowała również zwroty w danym języku: cześć, dzień dobry, do widzenia, kocham cię, smacznego, jak się nazywasz, co słychać? Mogliśmy dowiedzieć się również kilku ciekawostek na temat każdego z krajów. Nie zabrakło również części artystycznej, w której to nasi młodsi uczniowie z grup IV i V oraz z klas I-III wykonali przemarsze do muzyki  danego kraju, a uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali swoje umiejętności podczas mini playback show. W kategorii klas 0-3 wygrała klasa 2, natomiast w klasach starszych zwyciężyła klasa 6. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Pasowanie na ucznia

W dniu 28 września 2018r. o godz. 9.00 odbyła się szkolna uroczystość „Pasowania na ucznia”. Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie przyjęli w poczet braci uczniowskiej uczniów klasy I.

Życzymy Wam, abyście czerpali wiedzę, umiejętności i przyjemność z tego, że jesteście uczniami. Powodzenia w nauce!

Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Nauczycielom za pomoc w organizacji tej uroczystości.


W ramach akcji pn. Bezpieczna droga do szkoły w dniu 26.09.2018 roku  dzielnicowy- pan Krzysztof Patek spotkał się z uczniami  w Szkole Podstawowej w Podgórzynie. Spotkanie zostało podzielone na dwie części, w pierwszej uczestniczyli uczniowie klas I-IV, zaś w drugiej uczniowie klas V-VIII. Prowadzący spotkanie zwracał uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypominał zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Funkcjonariusz zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Podczas spotkania z policjantem uczniowie klas starszych mogli dowiedzieć się, jak unikać zagrożeń związanych z nieumiejętnym korzystaniem z portali społecznościowych i telefonów komórkowych. Prowadzący spotkanie omówił sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Informacje o naborze wniosków w Konkursie Stypendialnym dla zdolnych uczniów „zDolny Śląsk” w zakładce „Dla rodzica”

Muzycznie ponad granicami – etap 1

 

Podczas obchodów 24. Bolesławieckiego Święta Ceramiki odbył się koncert w ramach projektu „Muzycznie ponad granicami – etap 1”. Wydarzenie to organizował Euroregion Nysa przy pomocy Bolesławieckiego Ośrodka Kultury i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz we współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.

Była to prezentacja kilkumiesięcznej pracy dzieci z czeskiego teatru w Jabloncu, zeszkoły muzycznej w Bolesławcu oraz ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IVa i V:

 • Aleksandra Gurak
 • Barbara Staworzyńska
 • Alicja Tomalak
 • Zuzanna Laps
 • Kornelia Filuś
 • Marta Gurlaga
 • Ingrid Olbrycht
 • Natalia Majewska
 • Hanna Machalska
 • Amelia Szewczyk
 • Karolina Krupa

Wykonano utwory karkonoskich kompozytorów, które nagrodzono w finale owacją na stojąco. Połączonymi chórami i orkiestrą filharmonii jeleniogórskiej dyrygował Szymon Makowski. Dzięki transmisji na zewnątrz koncert mogło oglądać i wysłuchać wiele osób.