Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie również przyłączają się do podziękowań dla bohaterów. 

Dnia 10.03.2020 r.  odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski  kl. I-III.

I miejsca zajęły:  Aleksandra Grześkowiak (kl.  I),  Nikola Mańko (kl.II), Marta Krawczyk – Demczuk (kl.III)

 

Zabawa karnawałowa klas I-III

Pasowanie na czytelnika

W dniu 30.01.2020 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Uczennice klasy 6a przygotowały dla młodszych kolegów mini przedstawienie. Tematyka wystąpienia dotyczyła poszanowania książek oraz zachęcania do aktywnego czytelnictwa. Uroczystość pasowania zakończona została wręczeniem dyplomów oraz wypożyczeniem książek.

 

Bal Karnawałowy

 

Koncert  dla klas I-III

31 stycznia 2020r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w audycji muzycznej „ Misiowy karnawał”. Tym razem bohaterem muzycznego spotkania był miś Grave, który nie chciał zasnąć tej zimy.

21 listopada bieżącego roku nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Życzliwości. Na drzwiach sal lekcyjnych zawisły plakaty z hasłami oraz zwroty motywujące do uśmiechu, miłego gestu, okazania życzliwości. W holu szkoły zawiesiliśmy plakat, który witał wszystkich uczniów oraz rodziców wchodzących do naszej szkoły, jego motywem przewodnim był po prostu uśmiech. Przecież uśmiech nic nie kosztuje a może sprawić wiele radości. Wielu uczniów przyszło dziś ubranych na żółto, co oznacza, że w szkole zakwitł dziś  ŻÓŁTY KOLOR ŻYCZLIWOŚCI.  Przeżyliśmy miły dzień wzajemnej koleżeńskiej pomocy, troski i uśmiechu. Nie zabrakło również pogadanek na temat życzliwości oraz pytań : po co jest nam ta życzliwość potrzebna i co to znaczy być życzliwym? Uczniowie nie mieli problemu ,aby udzielić wielu poprawnych a zarazem motywujących odpowiedzi. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów oraz pozytywnych emocji. Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta.

Międzynarodowy dzień praw dziecka

20 listopada bieżącego roku nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Tego dnia przyszliśmy ubrani do szkoły na niebiesko, towarzyszyły nam również wszechobecne niebieskie balony. Uczniowie klas starszych zaangażowali się również do przygotowania własnej aktywności po uprzedniej prelekcji dotyczącej Praw Dziecka. Kolor niebieski jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Przyłączyliśmy się do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także angażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa są często łamane. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka jest dzieciństwo – „dla każdego dziecka, dzieciństwo”. To był radosny dzień , ale z wielkim przesłaniem.

W dniu 15.11.2019r. zakończyliśmy akcję pt. „Paka dla zwierzaka”. Wszystkie zebrane w naszej
szkole oraz oddziałach przedszkolnych dary na rzecz schroniska dla małych zwierząt w Jeleniej Górze,
zostały już przekazane schronisku i jego podopiecznym przez przedstawicieli społeczności
uczniowskiej. Serdecznie dziękujemy Państwu za liczne włączenie się w akcję.

Konkurs Supermózg

Uczennice klasy 7: Kinga Wrzosek, Amelia Szewczyk oraz Julia Salabura reprezentowały naszą szkołę w organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Ratowników Górskich z Karpacza,  Międzyszkolnym Konkursie  „Supermózg”.

Dnia 30 października 2019r. odbyła się po raz kolejny Olimpiada Wiedzy Archimedes-lingua.plus z języka angielskiego, w której uczestniczyło aż 26 uczniów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Społeczność uczniowska brała udział w uroczystości poświęconej pamięci Zofii Janiczek-nauczycielki Szkoły Podstawowej w Podgórzynie w okresie powojennym.

Relacja z uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,
w 450. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej oraz w 125. rocznicę śmierci Jana Matejki „Upamiętnienie wojennych losów obrazów Jana Matejki”, podczas którego wystąpili z programem artystycznym uczniowie naszej szkoły: Hanna Machalska, Kornelia Filuś i Borys Bałwas pod opieką Pani Jolanty Popielarz.

http://www.podgorzyn.pl/wydarzenia/aktualnosci/2286-odsloniecie-tablicy-pamiatkowej-upamietniajacej-wojenne-losy-obrazow-jana-matejki.html

 

zDolny Ślązak z języka polskiego

16.10.2019 r. część uczniów z klasy ósmej wzięła udział w zDolnym Ślązaku z języka polskiego, którego głównym celem jest doskonalenie kompetencji polonistycznych i wspieranie uzdolnień humanistycznych. Organizatorem konkursu jest Dolnośląski Kurator Oświaty. Gratulujemy uczestnikom etapu szkolnego  i czekamy na wyniki.

 

Bezpieczna droga do szkoły

16 października 2019r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze , dzielnicowego gminy Podgórzyn  – aspiranta Krzysztofa Patek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-IV, następnie klasy V-VIII . Pan Policjant  zwracał szczególną  uwagę na zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze, w tym przechodzenia przez przejście dla pieszych oraz wskazywał najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypominał również  o potrzebie noszenia elementów odblaskowych. Ponadto podczas spotkania poruszono temat agresji i przemocy wśród młodzieży oraz sposobów jej przeciwdziałania. Ważnym punktem spotkania była również kwestia cyberprzemocy i jej profilaktyka. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz dzielili się doświadczeniami. Spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych oraz bezpiecznych wśród uczniów.

 

 

Jesienny kiermasz klas 1-3 – 11.10.2019 r.

W ramach  realizacji projektu DUDS  pt.: „ Jesień wokół!” uczniowie klasy II zorganizowali kiermasz.  Do współpracy zaprosili uczniów klas pierwszych i trzecich.  Uczniowie samodzielnie lub z pomocą rodziców wykonali  piękne jesienne ozdoby.  Były bukiety, wianki, koszyki, jesienne ludziki i inne wyjątkowe ozdoby.

Informujemy, że udało nam się zebrać  1845,79 zł. Dziękujemy za ogromne  zaangażowanie uczniom oraz Rodzicom.  Pieniądze będą przeznaczone na organizację zabawy karnawałowej klas młodszych.

9 uczniów z klasy  7 reprezentowało Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Podgórzynie na XLV Młodzieżowym Rajdzie zwanym popularnie „Kuratorką”. Byli to: Marta Gurlaga, Kinga Wrzosek, Kornelia Filuś, Natalia Majewska, Karol Romaniak, Tomasz Piaścik, Łukasz Leszczyński, Jarosław Hajduk, Marek Kossowicz.  Uczniowie wędrowali po Rudawach Janowickich i pokonali trasę z Trzcińska do Kowar. W schronisku Młodzieżowym „Skalnik” w Bukowcu przedstawili program ogniskowy oraz wzięli udział w konkursie krajoznawczym.

12 uczniów naszej szkoły, którzy  systematycznie uczęszczali na zajęcia Matematycy z Podgórzyna oraz zdobyli bardzo wysokie wyniki w nauce, wyjechało na obóz naukowy do Wrocławia.

Byli to: Bartosz Dojs – klasa 5

Anastazja Okoń – klasa 5

Antonina Latto – klasa 5

Michalina Kulik – klasa 5

Natalia Żaczek – klasa 5

Natan Szymajda – klasa 5

Borys Bałwas – klasa 6

Szymon Bąkowski – klasa 6

Marta Gurlaga – klasa 7

Kinga Wrzosek – klasa 7

Hanna Machalska – klasa 7

Jeremi Kurowski – klasa 7

Główne atrakcje podczas wyjazdu to:  zwiedzanie i warsztaty edukacyjne w ZOO, Afrykarium, Hydropolis, projektowe zajęcia matematyczne, gra terenowa z krasnalami wrocławskimi, wypoczynek na plaży miejskiej przy Odrze, kąpiele w AquaParku, seans filmowy w kinie Cinema, pobyt w parku linowym, w hali ze ściankami wspinaczkowymi oraz w parku trampolin Go- Jump, rejs statkiem po Odrze.

 

klasy I-III

Spotkanie muzyczne pt.  „Zabawy kanonem i nie tylko”

27 września 2019r. odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej w Jelenie Górze. Słuchaliśmy utworów muzyki klasycznej. Próbowaliśmy śpiewać kanonem. Omówiliśmy  wybrane instrumenty np. budowę fletów drewnianych. Poznaliśmy znaki: bemol, krzyżyk i kasownik.

To była ciekawa lekcja muzyki. Czekamy na następne spotkanie w październiku.

 

Stało się! 2 września 2019 r. uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2019/2020. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. W dniu 08.09.2019 r. o godz. 11.30 w kościele Świętej Trójcy w Podgórzynie nastąpiła uroczysta inauguracja rozpoczęcia roku szkolnego, w której dumnie i pewnie reprezentował naszą placówkę sztandar szkoły.