Program „Być jak Ignacy”

W naszej szkole w listopadzie ruszyła VI edycja programu „Być jak Ignacy”. Zajęcia odbywają się w soboty i uczestniczy w nich grupa 8 uczniów i uczennic z klasy 7a. Jest to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o naszych wybitnych naukowcach. Minister Edukacji i Nauki objął przedsięwzięcie patronatem honorowym.

W tym roku zadaniem uczestników jest rozwiązanie zagadki tajemniczego zniknięcia bohatera programów – Ignacego. By rozwikłać tę tajemnicę, uczniowie będą musieli ukończyć zadania z ośmiu etapów tematycznych. Zawodników do każdego z etapów wprowadzi odcinek, przedstawiający kolejny fragment historii poszukiwań Ignacego. Co się stało z bohaterem programu? Odpowiedź na to pytanie poznają te zespoły, które ukończą wszystkie etapy. 

Tegoroczna tematyka zajęć dotyczy podróży badawczych, lotnictwa, mózgu, badania przeszłości, czy kosmosu. W tej edycji, oprócz znakomitych naukowców historycznych, uczestnicy będą mogli poznać także współczesnych badaczy, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. W programie nie zabraknie również interaktywnych scenariuszy zajęć wypełnionych ciekawymi zadaniami, licznymi grami edukacyjnymi czy wartościowymi filmami. 

Zapal #Światło Wolności

Zapal #Światło Wolności – akcja społeczna IPN zorganizowana z okazji czterdziestej rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce realizowana była w naszej szkole przez klasy ósme.

Integrujemy się!

Klasy 6a i 6b miło spędziły piątkowe przedpołudnie. Integrowaliśmy się na ściance wspinaczkowej i wspólnie zjedliśmy ulubione zestawy w KFC.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data — rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, ze wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chroni on  dzieci, ale i wspiera je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed rożnymi niebezpieczeństwami.  Z drugiej strony daje im  możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę  na te kwestie i inicjuje rożne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli  podejmują  wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z  poważnym przestaniem.

„Z coolturą ci do twarzy”

W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie realizowany jest w roku szkolnym 2021/2022  program edukacyjno-wychowawczy „Z coolturą ci do twarzy”.  

Jest on poświęcony zasadom savoir-vivre w różnych sytuacjach. Został stworzony, aby uświadomić uczniom, jak ważna i potrzebna jest umiejętność właściwego i kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Jest on skierowany do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie. 

Nawyki stylu bycia kształtują się już od najmłodszych lat. Pewne postawy nabyte w dzieciństwie pozostaną na dalsze lata życia, dlatego każdy człowiek powinien wiedzieć, jak się zachować w różnych sytuacjach: w kinie, w teatrze, na przyjęciu, itp. Zasady dobrego wychowania obowiązują zawsze i wszędzie i po prostu trzeba je znać.

Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – świętujemy, rozmawiamy o naszej Ojczyźnie i piszemy dla Niej życzenia. Kochamy Cię Polsko, jesteś naszym domem – życzymy Tobie, abyś była wolna, szczęśliwa i radosna!

Spotkanie na Olimpie

5 listopada uczniowie klas 5a i 5b przebrali się za greckich bogów i na zakończenie cyklu lekcji języka polskiego poświęconych poznawaniu mitów oraz lekcji historii, na których dowiadywali się o dziejach starożytnej Grecji, zorganizowali spotkanie na Olimpie.

Przybyli między innymi: Posejdon, Atena, Hera, Afrodyta. Wyglądali niesamowicie i bardzo interesująco opowiadali o swoich atrybutach, rodzinie i niezwykłych przygodach.

Uczniom klas 5a i 5b gratulujemy ogromnej wyobraźni , wiedzy i umiejętności wystąpień publicznych.

Jesienny Kiermasz

21 i 22 października w naszej szkole trwał kiermasz jesienny. Można było zakupić przepiękne dekoracje i ozdoby w barwach złotej jesieni.

Dziękujemy Rodzicom i naszym uczniom za zaangażowanie!

Spotkanie z ratownikiem medycznym

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu z ratowniczką medyczną, która przybliżyła im swoją pracę i zapoznała z podstawami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wszystkim Ratownikom Medycznym dziękujemy za codzienny trud w ratowaniu naszego zdrowia i życia!

Piękne prace uczniów biorących udział w konkursie historycznym

Nasi uczniowie biorą udział w dodatkowych konkursach historycznych.

Oto prace wykonane przez uczniów klas ósmych, zainteresowanych udziałem w konkursie „Obrońcy Niepodległej” organizowanym przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zadanie uczestników polegało na przedstawieniu wybranej postaci, która w okresie II Wojny Światowej brała czynny udział w walce o niepodległy byt państwa polskiego.

Nasz nowy Uczniowski Samorząd

30 września uczniowie naszej szkoły podczas głosowania wybrali Samorząd Uczniowski:
Alicja Tomalak – Przewodnicząca
Zuzanna Marciniak – Zastępca
Bartosz Dojs  – Sekretarz
Gratulujemy!
Kandydowała także Agata Leonarska oraz Wiktoria Jagieła – Jelińska

Dzień Języków Obcych

W naszej szkole odbył się „Dzień Języków Obcych”. Klasy IV-VIII przybliżyły nam najważniejsze informacje o poszczególnych państwach (Meksyk, USA, Wielka Brytania, Finlandia, Francja, Włochy, Japonia, Niemcy). Wszyscy uczestnicy zasługują na wielkie brawa!