Matematyka w praktyce

Klasa 1a na zajęciach DUDS-a rozbudza swoją kreatywność. Uczymy się dostrzegać związki matematyki z życiem codziennym, szukamy rozwiązań – bo przecież królowa nauk jest obok nas, wystarczy tylko sięgnąć ręką…

Ważenie
Podczas pieczenia muffinek starannie odmierzamy potrzebne składniki. Tutaj waga kuchenna była
nam bardzo potrzebna, bowiem składniki trzeba odmierzać bardzo precyzyjnie, by wypieki były
udane i smaczne.

Waga z wieszaków
Można ważyć „na oko”. Czy maskotka tygryska jest cięższa od misia? Ile nasion fasoli zrównoważy
piórnik? Doświadczamy i sprawdzamy…

Centymetry w rękach pierwszaków.

Wiemy, że dawniej stosowano antropometryczne miary – mierzono, wykorzystując różne części ciała człowieka np. palce, stopy, dłonie, łokcie itd. Ówczesne miary długości były bardzo niedokładne, bo przecież dłoń dłoni, łokieć łokciowi nierówny

Nasze pomiary są dokładne i uniwersalne, zapisujemy je starannie do zeszytów i porównujemy wyniki.

Tangramy

Ta chińska łamigłówka znana już od 3000 lat nadal inspiruje i bawi. Zasada zabawy są bardzo proste – należy wykorzystać wszystkie elementy układanki, nie mogą one na siebie zachodzić, można je dowolnie obracać. Zobaczcie sami, co można ułożyć z kwadratu rozciętego na 7 części, stanowiących figury geometryczne.

Tworzymy gry planszowe.

Każda z grup wymyśliła swoją grę planszową, wyjaśniła zasady gry oraz wypróbowała grę w praktyce. Wszystkie gry były bardzo zróżnicowane pod względem tematycznym jak i poziomem trudności. Oto ich nazwy: Bałwankowe przygody, Zmutowany potwór, Pytania Troli i Harrego Pottera, Straszna strażacka noc, Od startu do mety.