PROJEKT ZAKOŃCZONY

Wycieczka klasowa

4 czerwca klasa 3a i 3b były na wspólnej wycieczce w Świeradowie. Naszą przewodniczką była pani Katarzyna Męcina, edukator leśny. Przeszliśmy bardzo ciekawą ścieżką przyrodniczą na wzniesienie „Zajęcznik”. Pani Kasia wprowadzała nas w świat przyrody korzystając ze stacji przyrodniczych usytuowanych przy ścieżce. Uczniowie mieli okazję wykazać się nie tylko wiedzą przyrodniczą lecz także umiejętnościami pracy w zespole, wyobraźnią oraz umiejętnościami literackimi – tworzyli leśne stworzenia z darów lasu. Wycieczka była mocnym akcentem kończącym trzyletnią przygodę trzecioklasistów z projektem „Las bliżej nas”. Mamy nadzieję, że to nie „nauka poszła w las” lecz las obdarzył nas nauką na całe życie.

————————————————————————————–

 

ROZPOZNAJEMY RODZIME GATUNKI DRZEW LEŚNYCH, OKREŚLAMY ICH WIEK NA PODSTAWIE POMIARU ICH OBWODU- ( klasa II)

7 maja, byliśmy na wycieczce w lesie. Pani Bogusia uczyła nas rozpoznawać wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych po ich pokroju, kolorze kory, kształcie liści i kwiatach.

Poznaliśmy też metodę określania wieku drzew na podstawie ich obwodu mierzonego 130 cm od ziemi. Dokonywaliśmy samodzielnych pomiarów.

W zajęciach gościnnie uczestniczyła Pani Dyrektor.

 

eTwinning – projekt „Rośliny naszej okolicy” – kl. I, IIIa

W ostatnim tygodniu trwania projektu przygotowaliśmy  tablice informacyjne z efektami  naszej pracy.  Korzystaliśmy z aplikacji (czytników kodów QR) zainstalowanych na telefonach  lub tabletach. Oczywiście wspierali nas rodzice. Odczytaliśmy zakodowane informacje przysłane przez rówieśników  ze szkoły w Oleśnicy.

eTwinning – projekt „Rośliny naszej okolicy” – kl. IIIa

Informacje zakodowane kodami QR. Wysłaliśmy je naszym rówieśnikom. Pani Bogusia (edukator leśny) także obejrzała efekty naszej pracy. Teraz czekamy  na prace z partnerskich szkół.

Opisujemy drzewa – klasa I

20  kwietnia uczniowie klasy I opisywali wybrane drzewa naszej okolicy, po czym wykonali grupowe plakaty.

Wycieczka do lasu – klasa II

13 kwietnia wybraliśmy się do lasu w poszukiwaniu wiosny. Udało się nam zobaczyć:
przylaszczki, fiołki, kwitnące drzewa leśne i owocowe (ptasie wiśnie), kaczeńce i pięknie zazielenione łąki, drzewa i krzewy. Byliśmy bacznymi obserwatorami przyrody. Zauważyliśmy dzięcioła, sikorki, pliszki, kunę i sarnę. Obserwowaliśmy skrzek żaby na leśnych zbiornikach retencyjnych.
Dopisała nam piękna pogoda i wesołe humory. Nawet codzienne kanapki lepiej smakowały.

Przygotowaliśmy informacje o drzewach – klasa IIIa

Rozpoznajemy  drzewa – projekt „Rośliny naszej okolicy” (kl. IIIa)

Kolejne spotkanie z edukatorem leśnym – Panią Bogusią.  Tym razem podczas spaceru  rozpoznawaliśmy drzewa.

Spotkanie międzyszkolne – LUTY  (klasa I, IIIa)

W czwartek 8 lutego odbyły się kolejne zajęcia z projektu eTwinning, pt. „ Rośliny naszej okolicy”. Tym razem zaprosiliśmy do szkoły Panią edukator z nadleśnictwa – Bogumiłę Chabowską –Dąbek, która zgodziła się poprowadzić zajęcia dla naszych projektowych klas ( I oraz IIIa) i dla szkoły z Oleśnicy, z którą połączyliśmy się drogą internetową specjalnie w tym celu.

Więcej w zakładce Projekty–> eTwinning

Zajęcia z edukatorem leśnym – klasa IIIa

Kolejne spotkanie poświęcone  było tematyce myśliskiej. Dowiedzieliśmy się, że myśliwy  nie tylko poluje.

Zakończyły sis działania w armach projektu „Mali przyrodnicy” .

Więcej informacji w zakałdce PROJEKTY ->Mali przyrodnicy

———————————————————————————————————————————–

W ramach projektu ” Czyste powietrze  wokół nas „ został przeprowadzony konkurs plastyczny. Prace naszych  uczniów oraz dzieci z grupy IV  zostały wywieszone na korytarzu szkolnym .

JESIENNY KIERMASZ

13 października w ramach projektu edukacyjnego ” Mali przyrodnicy” uczniowie klas 1-3 oraz IV grupy przedszkolnej zorganizowali „Jesienny Kiermasz”. Każda klasa przygotowywała poczęstunek, tj. zdrowe kanapki, sałatki lub świeżo wyciskane soki , które były gratisem dodawanym do zakupów. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na opłacenie balu karnawałowego i wyniósł ……………….
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania i organizację imprezy.

Wycieczka – Zamek Księcia Henryka (klasa IIIa)

W poniedziałek (16 października 2017r.) wybraliśmy się na wycieczkę.  Uczestniczyliśmy w  grze terenowej z zagadkami. Samodzielnie upiekliśmy kiełbaski. Z wieży widokowej podziwialiśmy nasze góry w jesiennych barwach. Poznaliśmy  legendy związane z zamkiem. Słoneczna pogoda sprzyjała swobodnym  zabawom.

To była ciekawa wycieczka.

 

Jesienne LUDZIKI – klasa I

W czwartek 12 października szykowaliśmy się do obchodów j Dnia Jesieni. Nasza klasa miała za zadanie wykonanie jesiennych ludzików z kasztanów, warzyw i owoców. Dzięki pomocy naszych mam udało nam się zaprojektować i zrobić wiele pięknych dzieł jesiennych. Niektórzy z nas zrobili też różne stworki w domu i przynieś rano do szkoły. Mieliśmy piękną wystawę z naszych jesiennych ludków, miło spędziliśmy czas na ich wykonywaniu. Dziękujemy mamom: Igora, Huberta, Agaty i Mai za pomoc  przy pracy.

DZIEŃ JESIENI- kanapki, soki owocowe (klasa IIIa)

13 października  w naszej klasie  odbyły się zajęcia w  ramach projektu  „Mali przyrodnicy” oraz DUDS „Kuchenne rewolucje  w klasie”.   Uczniowie klasy IIIa robili  kanapki. Były też pyszne soki owocowe. A na koniec deser Pani Agnieszki  – pyszne  ciasto marchewkowe. Mniam…

W trakcie jesiennego  kiermaszu  można było kupić  zrobione przez  uczniów i rodziców ozbody  oraz spróbować  naszych kanapek i soków.

Sałatki owocowe w Dniu Jesieni- klasa IIIb


13 X był wyjątkowym dniem w klasie 3b. W związku z realizacją projektu „Mali przyrodnicy” a także projektu „Kuchenne rewolucje w klasie” w Dniu Jesieni uczniowie klasy 3b samodzielnie skomponowali i wykonali sałatki owocowe, którymi następnie poczęstowali innych uczniów na jesiennym kiermaszu. Sałatki były wyśmienite! Wszystkim  bardzo smakowały.

Czyste powietrze wokół nas – doświadczenia z powietrzem (klasa IIIa)

Jesienne krajobrazy oraz wystawa w klasie IIIa

Jesienny spacer – klasa IIIa

W poniedziałek  była piękna, słoneczna pogoda. Wybraliśmy się na spacer. Zbieraliśmy liście. Wykorzystamy je do prac plastycznych.

Spotkanie z ekologią – klasa I

We wrześniu już dwukrotnie rozmawialiśmy o czystym powietrzu. Pani Bogusia wprowadziła nas w świat zapachów i świat wiatru. Rozpoznawaliśmy  różne zapachy, dmuchaliśmy tak mocno, że ostatni huragan KSAWERY to przy nas lekka bryza, ha, ha, ha.

Czyste powietrze wokół nas – klasa II

W ramach realizacji projektu  „Czyste powietrze wokół nas” podczas piątkowych zajęć DUDS, wykonując serię doświadczeń, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Gdzie jest i czy wszędzie jest   powietrze.

(Nie) potrzebne rzeczy, czyli recykling od kuchni  -klasa IIIB

W ramch progamu DUDS odbyły się zajęcia związane  z recyklingiem. Wyszukane w Internecie informacje wykorzystaliśmy podczas  tworzenia  plakatów.

Czyste powietrze wokół nas      (gr. IV, kl.I-III)

19 września w ramach realizacji akcji „Czyste powietrze wokół nas” uczestniczyliśmy w spotkaniu z edukatorem z Nadleśnictwa Śnieżka,  na którym poznaliśmy przyczyny zanieczyszczenia powietrza i sposoby zapobiegania im.

Słodka lekcja o pszczołach – kl. I, II, IIIb,gr.IV

Dzisiaj w klasie 3b spotkaliśmy się żeby obejrzeć prezentację o pszczołach i miodzie. Nie zabrakło też degustacji dzięki uprzejmości Michaliny i Tymoteusza oraz ich dziadków i rodziców.

Spotkanie z grzybami -kl. IIIa

Dnia 12 września odwiedziła nas Pani Bogusia. Rozmawialiśmy o grzybach jadalnych oraz trujących. Rozpoznawaliśmy  i nazywaliśmy je.   Wiemy, że do lasu nie możemy chodzić sami. Zbieramy z rodzicami  tylko  te grzyby, które znamy. Pani Bogusia zaproponowała nam, aby zrobić dwa doświadczenia.  Kto zapamiętał? Zobaczymy przy kolejnym spotkaniu.