29.05.2017 r. uczniowie klasy 2a i 2b byli na wycieczce w Rzeszówku, w Agroturystyce „Wisienka” na warsztatach „Zielonego laboratorium”. Wycieczka była jednocześnie zakończeniem projektu edukacyjnego „Zielono mi”, realizowanego w ramach innowacji pedagogicznej „Droga Ucznia do Sukcesu”. Podczas warsztatów uczniowie poznawali różne gatunki ziół oraz dowiadywali się, w jaki sposób pozytywnie wpływają one na zdrowie, mogli poczuć wspaniały świat zapachów ziół oraz posmakować ziołowej herbaty. Wspaniałą atrakcją było wykonanie własnego mydełka zapachowego, z dodatkami ziół, w trakcie którego uczniowie poznali recepturę  i sposób wykonania wybranych mydeł. Po zakończonej pracy mogli umyć ręce tak, jak robiono to przed wiekami – w własnoręcznie wykonanej płukance z mydlnicy lekarskiej. Podczas spaceru po ogrodzie uczniowie mieli okazję dotknąć i czasem także spróbować wybranych ziół. Nie zabrakło także wspólnej, integracyjnej zabawy w ogrodzie oraz smacznej przekąski w postaci pieczonej kiełbaski. Niezapomniana przygoda edukacyjna na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

ZAJĘCIA Z PROJEKTU „ZIELONO MI”, KTÓRE SĄ CZĘŚCIĄ INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ „DROGA UCZNIA DO SUKCESU”

Zajęcia na łące miały na celu

  • zapoznanie się z różnorodnością świata roślinnego na łące
  • poznanie znaczenia roślin w przyrodzie i życiu człowieka
  • kształtowanie odpowiedzialności za środowisko
Wycieczka do stadniny koni
27 kwietnia klasy IIa i IIb były na wycieczce w stadninie koni Gostar. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia stajni dla koni, pogłaskania zwierząt, a także skorzystania z jazdy konnej. Nie zabrakło także integracyjnego ogniska i wspólnych zabaw. Wspaniałą przygodę uczniowie będą wspominać bardzo długo, a zyskane doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości!

„Zakończenie projektu „Wiosna wokół nas”.

Klasy drugie w ramach innowacji pedagogicznej „Droga Ucznia do Sukcesu”  zakończyły 29 marca projekt o nazwie „Wiosna wokół nas”. Zbiegło się to w czasie z Dniem Wody i było tematycznie z wodą związane. Podczas trwania projektu uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o wodzie, posłuchać, obejrzeć edukacyjne filmy i zdjęcia, a także doświadczyć, ponieważ projekt zakładał przeprowadzenie eksperymentów związanych z wodą. Klasy drugie zorganizowały pokaz takich eksperymentów dla uczniów z klasy I i klas III. Aktywnie w dzień ten włączyła się grupa teatralna, organizując przedstawienie pantomimiczne związane z Dniem Wody. Dzięki wszystkim tym działaniom uczniowie naszej szkoły kształtują postawę ekologicznego nastawienia do życia.
„Las wiosną”
24 marca klasy drugie w ramach projektu „Las bliżej nas” były na kolejnej wycieczce w lesie. Tym razem rozpoznawały oznaki wiosny. Lekcje przyrody w terenie to najlepsza i najprzyjemniejsza nauka.

Zajęcia integracyjne z okazji pierwszego Dnia Wiosny

21 marca uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach integracyjnych z okazji pierwszego Dnia Wiosny. Dzieci przypomniały sobie gatunki wiosennych kwiatów, ptaki, które przylatują do nas na wiosnę , wzięły udział w różnych konkursach sprawdzających wiedzę przyrodniczą i matematyczną. Każda z klas otrzymała pamiątkowy dyplom. Później dzieci  z klas 0- III wzięły udział w spacerze z okazji powitania wiosny. Tego dnia dzieci były ubrane na zielono i przyniosły własnoręcznie zrobione kolorowe kwiaty.

NARESZCIE WIOSNA!!!!

9 marca odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką Anną Kamecką. Pani Ania przedstawiła nam zalety i wady internetu. Z medycznego punktu widzenia jest chyba więcej wad niż zalet, ale – jeśli skorzystamy z rad naszej Pani pielęgniarki i będziemy odpowiednio wygodnie siedzieć przed komputerem i bez przesadzania z czasem korzystać z sieci, to ….wszystko jest dla ludzi….ale wszystko wymaga umiaru …i nadzoru dorosłych!

Bal Karnawałowy 

Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej

9 lutego klasy IIa i IIb były na wycieczce w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej-centrum wiedzy o Ziemi i regionie. Znajduje się ona w Dobkowie, na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych nt. wody, poznając jej właściwości poprzez eksperymentowanie oraz miały okazję zwiedzić z przewodnikiem, specjalistą geologiem interaktywne centrum wiedzy o Ziemi. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawy film nt. wulkanów, dowiedzieć się, jak wygląda obecnie i wyglądał dawniej teren Krainy Wygasłych Wulkanów oraz jak wygląda i działa wulkan. Dzięki specjalnej platformie symulacyjnej dzieci mogły odczuć  trzęsienie ziemi. Uczniowie zwiedzili także wystawę skał i minerałów oraz brali udział w warsztatach nt. geologicznej działalności rzeki.

Wycieczka była wspaniałą lekcją przyrody zorganizowaną „poza ławką szkolną”. Wszystkim bardzo się podobało.

Spotkanie z policjantem

14 grudnia wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli spotkanie z Panem POLICJANTEM.

Rozmawialiśmy o agresji i radzeniu sobie w sytuacjach zagrożenia związanych z obcymi, zaczepiającymi nas ludźmi. Przypomnieliśmy wszystkie znane nam numery alarmowe i odegraliśmy kilka scenek – jak wzywać pomoc. Ta ważna lekcja przyda się każdemu z nas…

Jesteśmy w filharmonii.

Zawitał do nas Święty Mikołaj- dostaliśmy wspaniałe prezenty.

„Mini igrzyska olimpijskie klas drugich”

 25 listopada po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się mini igrzyska olimpijskie klas drugich. Były one uwieńczeniem projektu edukacyjnego, prowadzonego w ramach innowacji pedagogicznej Droga Ucznia do Sukcesu. Uczniowie klasy IIa i IIb przez 4 tygodnie przygotowywali całe przedsięwzięcie, pracując głównie w grupach. Igrzyska rozpoczęły się wprowadzeniem zawodników na salę gimnastyczną wraz z zaprojektowanymi i wykonanymi wcześniej przez nich – flagą i logo igrzysk. Po odśpiewaniu hymnu (autorstwa uczniów) nastąpiło przekazanie olimpijskiego ognia. Igrzyska uatrakcyjnił występ artystyczny Julii Lewandowskiej – ułożony przez nią samodzielnie. Zawodnicy startowali w siedmiu różnych konkurencjach, rywalizując o 1,2 i 3 miejsce. Wszystkich uczestników nagrodzono pamiątkowymi dyplomami. Zawodników dopingowała widownia złożona z uczniów klasy I i klas III oraz oddziału przedszkolnego. Olimpiada sportowa na długo zostanie w naszych pięknych wspomnieniach.

Teatr Animacji – „Królowa Śniegu”

„Jesienny kiermasz”
20 października po raz pierwszy w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób jesiennych. Przygotowały go i poprowadziły klasy IIa i IIb. Kiermasz był częścią projektu pt. „Już jesień”, realizowanego jako element innowacji pedagogicznej „Droga ucznia do sukcesu”, która jest prowadzona z dziećmi od klasy pierwszej. Kiermasz bardzo zaangażował wszystkie dzieci. Dzięki niemu mogły nauczyć się wielu potrzebnych w życiu umiejętności, jak np. współpraca z innymi, przygotowanie ozdób, stanowisk, wyceniania ozdób, umiejętność szacowania, obliczania kosztów, wydawania reszty, organizowania stanowiska sprzedaży, kultury obsługi klienta. Kiermasz cieszył się tak ogromną popularnością, że w ciągu 2 godzin praktycznie wszystko zostało wyprzedane, a na konto dobra wspólnego klas 0-III wpłynęło aż 961 zł!!! Pieniądze te zostaną przeznaczone na organizację zabawy karnawałowej dla wszystkich dzieci z klas 0-III. Wszystkim dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy!!!!

30 września klasy IIa i IIb były na wycieczce w Kowalowych Skałach (Wrzeszczyn). Uczniowie mogli obserwować, a nawet karmić zwierzęta hodowane w agroturystyce (owce wrzosówki, bydło highland, daniele). Dzieci wzięły udział w ciekawych warsztatach nt. ziemniaka (historia pochodzenia tego warzywa oraz jego użyteczność). Powstały także piękne pracy z ziemniaczanych stempli. Wielką atrakcją było również pieczenie ziemniaków i konkurencje sportowe związane z ziemniakami. Wszystkie dzieci dobrze się bawiły, łącząc przyjemne z pożytecznym i integrując się ze sobą.

W ramach programu Mały Mistrz uczniowie kl. IIa mierzyli się z własnymi siłami wisząc na drążku – na czas (oburącz, na jednej ręce oraz podciągając się).

Klasy drugie w ramach innowacji pedagogicznej „Droga ucznia do sukcesu” przygotowują kiermasz ozdób jesiennych. Odbyła się już wycieczka do lasu, podczas której uczniowie zbierali jesienne dary lasu, które obecnie wykorzystują do tworzenia ozdób. Ozdoby te wkrótce  uczniowie sami sprzedadzą na przygotowanym przez siebie szkolnym kiermaszu.

Pożegnanie lata.

W tym roku szkolnym klasy I-III oraz oddział przedszkolny powitały przychodzącą jesień wspólnym, integracyjnym marszem ulicami Podgórzyna.