Spotkanie rodzinne – ognisko

         W piątek (10 czerwca)  w zajeździe Miszówka odbyła się  mała, klasowa uroczystość. Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Wręczyli rodzicom własnoręcznie wykonane upominki.  Prezentowali prace wykonane metodą projektu -plakaty i film o „Zabawach na podwórku”. Potem odbyło się ognisko. Były pieczone kiełbaski, sałatki i ciasta. Pyszne! Potem uczniowie bawili się na placu zabaw. Na koniec Kamil zaproponował przeciąganie liny. To była zabawa!

Dziękujemy rodzicom za  zorganizowanie imprezy.

Wycieczka – Kowalowe Skały

         W czerwcu wybraliśmy się  na wycieczkę. Odwiedziliśmy gospodarstwo „Kowalowe Skały” we Wrzeszczynie. Uczestniczyliśmy w warsztatach pt. „Od owieczki do niteczki”. Poznaliśmy cykl produkcji nici z wełny owcy wrzosówki oraz dowiedzieliśmy się jak powstaje filc. Wykonaliśmy też z wełny własne cudaczki – dredziaczki, które zabraliśmy na pamiątkę z wycieczki. Mogliśmy też oglądać owce i karmić daniele.

Potem jedliśmy pieczone kiełbaski i na polance bawiliśmy się według własnego pomysłu.

To była udana wycieczka. Umówiliśmy się z P. Agatą, że przyjedziemy do Wrzeszczyna  na kolejne warsztaty.

 Uczestniczymy  w projekcie „Umiem pływać”

     Uczniowie klasy Ia uczestniczyli w projekcie „Umiem pływać”. Było to 10 wyjazdów do Term Cieplickich, gdzie uczniowie pod kierunkiem instruktora uczyli się pływać lub doskonalili tę umiejętność. Każdy pierwszak zdobył odznakę  Pływaka.

Las bliżej nas – poznajemy świat wszystkimi zmysłami

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Las  bliżej nas” związane były z roślinami. Królowały te, które rosną na łace.

 

Bawimy się i uczymy

Świat przyrody pod lupą

Ważymy 

Woda jest potrzebna

Tworzymy plakat  o znaczeniu wody

Zabawa w sklep

 

Nasze hobby

Podczas zajęć prezentowaliśmy nasze zainteresowania.

Zabawy na podwórku

Orzeł Biały- patron naszej szkoły

          6 maja przypada 5 rocznica nadania naszej szkole imienia Orła Białego. Przygotowując się do tej uroczystości zebraliśmy  informacje o orłach. Zaprezentowaliśmy najważniejsze cechy tych ptaków oraz ciekawostki. Poznaliśmy legendę oraz dowiedzieliśmy się, że wizerunek Orła Białego zmieniał się na przestrzeni wieków. Bierzemy udział w szkolnym konkursie i dlatego przygotowaliśmy  prace plastyczne. Wyniki pracy można obejrzeć na tablicy  obok naszej klasy.

 Las  bliżej nas –  poznajemy świat wszystkimi zmysłami

         8 kwietnia  odbyło się nasze kolejne spotkanie z Panią Bogusią Chabowską – Dąbek (Nadleśnictwo Śnieżka).  Przypomnieliśmy  oznaki wiosny, nazywaliśmy kwiaty. Poznaliśmy też nowe informacje  o ptakach i  owadach. Dowiedzieliśmy się jakie są ich przysmaki, gdzie lubią budować  swoje „mieszkania” oraz różne ciekawostki. Potem wybraliśmy się na spacer. Obserwowaliśmy ptaki oraz  szukaliśmy gniazd. Niektóre były dobrze ukryte i wskazała nam  je pani Bogusia.  To było kolejne ciekawe spotkania z przyrodą.

Badamy, tworzymy, eksperymentujemy

Nasze zajęcia  projektowe skupiły się  ostatnio wokół wody. Stawialiśmy hipotezy, badaliśmy, obserwowaliśmy i wysuwaliśmy wnioski.

Pierwszy Dzień Wiosny

Wesołym, głośnym i rozśpiewanym pochodem dzieci z Oddziału przedszkolnego i  klas I-III  przeszły ulicami Podgórzyna. „WITAMY CIĘ WIOSNO! ŻEGNAJ ZIMO, ZAPRASZAMY CIĘ ZA ROK!

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

    11 marca w Centrum Aktywności Społecznej odbyło się spotkanie z panią Elżbietą Bednarczyk autorką książek dla dzieci .

    Elżbieta Bednarczyk, to pisarka tworząca bajki dla dzieci, poezję, prozę dla dorosłych ,pisze też scenariusze sztuk teatralnych. Znana jest głównie z utworów dla dzieci takich jak: „Kłótnie w tornistrze”; „Zimowa przygoda królika”; „Figlarne myszki” czy “Chciwy niedźwiadek”. Usłyszeliśmy fragmenty książek. Dowiedzieliśmy się nowych informacji o Australii, gdzie mieszka autorka.

Każdy mógł kupić książeczkę z dedykacją pani Elżbiety.

Dziękujemy za zaproszenie na spotkanie.

Żyrafka Lokatka- zajęcia z bankowości

Dnia 9 marca klasy I-III i oddział przedszkolny miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji. Zajęcia poprowadziła pani dyrektor Banku PKO i jeden z pracowników tego banku.

Panie w przystępny dla dzieci sposób przybliżyły pojęcia związane z oszczędzaniem i przyrostem pieniędzy poprzez oprocentowanie bankowe. Wyjaśniły także czym jest konto oszczędnościowe. Dzieci mogły obejrzeć film o „Żyrafce Lokatce”, który unaocznił im omawiane treści. Dzieci mogły doświadczyć sposobu liczenia pieniędzy za pomocą maszyny liczącej, wykorzystywanej w bankach. Lekcja przypadła dzieciom do gustu i z pewnością przyswojona na niej wiedza wkrótce zaprocentuje.

Szkolny Konkurs Recytatorski klas I- III

https://www.szkolapodgorzyn.pl/wydarzenia-z-zycia-szkoly/

Integrujemy się z  rówieśnikami

Tym razem spotkaliśmy się z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Wspólnie bawiliśmy się i zjedliśmy śniadanie. To było miłe spotkanie.

 

Poznajemy las wszystkimi  zmysłami

Wycieczka do lasu

25 lutego z Panią Bogusią Chabowską – Dąbek (Nadleśnictwo Śnieżka ) wybraliśmy się na wycieczkę lasu. Uczyliśmy się  jak rozpoznać drzewa kiedy  nie mają liści.  Udało się nam wskazać brzozę i  dęby. Wiemy jak wygląda sosna i świerk, a drzewo iglaste, które gubi igły na zimę to……modrzew. Doskonaliliśmy też umiejętności orientacji w terenie. Słoneczna pogoda pozwoliła nam dostrzec piękno okolicy.

 Zabawa i nauka

Gramy w „Piotrusia” i  „Memory”. Korzystamy z kart, które wykonaliśmy według własnego pomysłu.

Klasowy Konkurs Recytatorski

26 lutego 2016r. odbył się w naszej klasie klasowy Konkurs Recytatorski. Udział wzięło 11 osób. Wyróżnienie otrzymali  Michał Głogowski i Julia Lewandowska.W szkolnym Konkursie Recytatorskim  wezmą udział: Kalina Lubaszka i Natan Szymajda.

Wszystkim uczestnikom  konkursu gratulujemy  i dziękujemy za piękną recytację.

Pracujemy w grupie

Pasowanie na czytelnika

Dnia 27 lutego odwiedziliśmy bibliotekę szkolną. Pani  Ewelina przygotowała dla nas zagadki  o bajkach i baśniach. Wiemy jak dbać o książki, dlatego wykonaliśmy zakładki. Potem odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Na pamiątkę otrzymaliśmy  dyplomy.  Teraz będziemy systematycznie odwiedzać bibliotekę.

 

Święto Babci i Dziadka

Dnia 26 lutego odwiedzili nas goście. Były wiersze, piosenki i życzenia.  Babcie, dziadkowie i rodzice otrzymali od nas własnoręcznie wykonane prezenty. W miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku, obejrzeliśmy zdjęcia z ważniejszych wydarzeń w naszej klasie  oraz  film z Jasełek.

Czekamy na zdjęcia.

Integrujemy się z rówieśnikami

Warsztaty przyrodnicze- klasa 1a i 1b – Tropy zwierząt

Mroźna pogoda zmienia nasze piątkowe plany. Część zajęć odbyła się w klasie. Poznaliśmy nowe informacje o leśnych zwierzętach. Próbowaliśmy rozpoznać ślady zwierząt. Kiedy mróz nieco zelżał wybraliśmy się na spacer. Szukaliśmy tropów zwierząt.  Trudno było w ten  mroźny dzień zrobić śnieżkę, ale niektórym dzieciom  udało się.       Spacer- choć krótki- sprawił nam ogromną przyjemność.

Brzydkie kaczątko

Uczniowie klasy 1b zaprosili klasę 1a i oddział przedszkolny na przedstawienie, które przygotowali na uroczystość  Dnia Babci i Dziadka. Mali aktorzy świetnie się spisali.  Gratulujemy!

Zabawy  na śniegu

Wreszcie spadł oczekiwany śnieg. Razem z uczniami klasy III poszliśmy na górkę. Mogliśmy zjeżdżać na przyrządach typu „jabłuszka. To była wspaniała zabawa.

Odznaka TANCERZA
Uczniowie z klas 1 a i 1 b zdobyli nową odznakę „Małego Mistrza” –  odznakę Tancerza. Przed ostatni czas dzieci z obu klas pięknie tańczyły, starając się wczuwać w rytm i tempo muzyki. Tańczyły tańce indywidualnie, w parach oraz tańce integracyjne. Taniec rozwija ekspresję twórczą, poczucie rytmu, słuch muzyczny, koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową oraz orientację w przestrzeni i w schemacie ciała. Dodatkowo sprzyja rozwojowi życia społecznego i emocjonalnego dziecka. Wszystko to z kolei wpływa na rozwój ogólny ucznia, a więc i na jego postępy w nauce.

 Klasowe spotkanie opłatkowe

W ostatnim dniu  szkoły (18.12.2015r.) przygotowaliśmy stół na nasze spotkanie  opłatkowe.  W nastroju świątecznym złożyliśmy  życzenia, podzieliliśmy się opłatkiem.  Tego dnia oglądaliśmy też przedstawienie jasełkowe  w wykonaniu klas III i IV.

Tradycje świąteczne

W czwartek odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę. Pani Monika czekała na nas z pierniczkami. Naszym zadaniem było ozdobienie ich kolorowym lukrem. A  oto efekty naszej pracy.

Jasełka

W ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie  odbyło się w  atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Nasze przedstawienie jasełkowe obejrzeli rodzice oraz zaproszeni goście. My, aktorzy zamieniliśmy się w  anioły, pastuszków, królów. Była Maryja i Józef , śpiewaliśmy kolędy, a wszystko w uroczej scenerii. Potem mogliśmy skosztować smacznych ciast przygotowanych  przez rodziców.

Czekamy na zdjęcia od Rodziców.

W baśniowej krainie

Grudniowe zajęcia toczyły się w kręgu baśni. Pod koniec tygodnia stworzyliśmy baśniową scenerię i umieściliśmy  postacie z  bajek i legend: Czerwony Kapturek, legendarny Smok Wawelski, Szewczyk Dratewka, Śnieżka i  krasnoludki. Opisywaliśmy swoje prace. Omawialiśmy  pracę w grupie. Były to zajęcia projektowe w ramach programu „Droga ucznia do sukcesu”.

 

Wyniki konkursu „ Kolory na talerzu”-  czytaj     Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami

Las to nie tylko drzewa

7 grudnia  odbyły się warsztaty przyrodnicze   pt. „Las to nie tylko drzewa”. Prowadziła je pani Anna Kulik – pracownik Karkonoskiego Parku Narodowego. Rozmawialiśmy o zwierzętach leśnych i ich przystosowaniu do warunków zimowych: prowadzących nocny tryb  życia, zapadających w sem zimowy. Przypominaliśmy sobie co jedzą zwierzęta leśne.

Mikołaj na sportowo 

4 grudnia 2015 był dla nas wyjątkowym dniem. Rano wzięliśmy udział w „ Mikołajkach na sportowo”. Były wyścigi, gry i zabawy przy muzyce. 

Zapraszamy do galerii zdjęć w zakładce WYDARZENIA Z ŻYCIA SZKOŁY.

Potem odwiedził nas Święty Mikołaj, który przyniósł nam wspaniałe prezenty. To był naprawdę bardzo udany dzień. Mikołaju, czekamy na Ciebie w przyszłym roku…

Czekając na Mikołaja

Dzień przed mikołajkami wykonaliśmy techniką origami czapki biskupa Mikołaja. Pomagały nam  mamy Natalki, Kaliny  i  Julii. Dziękujemy z pomoc.

Przestawienie „Mniam, mniam”

26 listopada 2015 roku uczestniczyliśmy w przedstawieniu pt. „ Mniam, mniam”. W spektaklu poruszany był temat uzależnień oraz zdrowego odżywiania i stylu życia.

Więcej w zakładce  Wydarzenia z życia szkoły

W Centrum Aktywności Społecznej „Pogórze” w Podgórzynie

Jesienny, słotny listopadowy czwartek  spędziliśmy w Centrum Aktywności Społecznej „Pogórze” w Podgórzynie. Wspaniale wyposażona sala zapraszała nas do do rozwijania aktywności fizycznej oraz swoich zainteresowań. Mieliśmy też zajęcia w bibliotece.

Cudaki z warzyw

Warzywa i owoce wykorzystaliśmy do  projektowania  Cudaków.

 

Las bliżej nas- poznajemy świat wszystkimi zmysłami

Kolejne spotkanie z przyrodą odbyło się 6 listopada. Uczestnikami były dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas pierwszych. Mówiliśmy o  tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy

 

 

Prezentujemy nasze zwierzęta  domowe

Każde dziecko ma lub marzy o swoim zwierzaku. pomocą rodziców według instrukcji przygotowaliśmy  karty informacyjne. W czasie zajęć  każdy chętny uczeń prezentował  kota, psa , chomika lub  inne ulubione zwierzę. Były zdjęcia, ciekawostki i oczywiście brawa dla wszystkich uczniów. To były wyjątkowe zajęcia.

 Projektujemy misia

Wykonujemy misia z różnych tkanin.

 

Wykonujemy różne  zadania- bawimy się w grupach

Poznajemy zasady gry w „Pchełki”.  Gramy  w „Kółko i krzyżyk”. Tworzymy konstrukcje.  Wykonujemy według instrukcji „Bączka” z guzika.

Spotkanie z policjantami

W piątek (23 października) odwiedzili nas policjanci. Rozmawialiśmy o bezpiecznej drodze do szkoły i przechodzeniu przez jezdnię. Omówiliśmy  właściwe zachowania w sytuacjach trudnych np. podczas spotkania z nieznajomymi. Wiemy jak zachować się kiedy atakuje nas pies.

Tak pracujemy i bawimy się

Budujemy tor przeszkód

Las bliżej nas -poznajemy świat wszystkimi zmysłami

W tym roku szkolnym  realizujemy projekt edukacyjny „ Las bliżej nas-poznajemy świat wszystkimi zmysłami”.

W piątek (9.10.2015 r.) odwiedziła nas  Pani Bogusia Chabowska – Dąbek z Nadleśnictwa Śnieżka. Pogoda nas zaskoczyła i zamiast wycieczki mieliśmy zajęcia w klasie. Rozpoznaliśmy drzewa, liście i leśne owoce. Obrysowaliśmy kontury liści i kolorowaliśmy barwami jesieni. Potem wyjrzało zza chmur słoneczko, więc wybraliśmy się na spacer – szukaliśmy poznanych drzew.

Czekamy na kolejne spotkanie z  przyrodą.

Projektujemy grę edukacyjną 

Podczas tworzenia gry planszowej  i ustalania zasad pracowaliśmy w grupie.  Zrobiliśmy własne pionki. Potem mogliśmy grać.

Jesienne drzewa

Jesień to piękna pora roku.  Przyroda przybrała jesienne barwy.  Zaprosiliśmy panią Małgosię Szczepańską na zajęcia plastyczne.

Oto nasze prace pt. „Jesienne drzewa”.

Pasowanie na ucznia

W dniu 6 października 2015r. o godz. 9.00 odbyła się szkolna uroczystość „Pasowania na ucznia”. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Jolanta Popielarz. Część artystyczną prowadziły uczennice klasy III. Dzieci brały udział w turnieju wiedzy i umiejętności. Świetnie sobie poradziły. Część oficjalną prowadziła Pani Dyrektor Szkoły – mgr Aneta Watemborska. Dyrektor Szkoły i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie przyjęli w poczet braci uczniowskiej następujących uczniów:

klasa 1a: Szymon Dereń, Michał Głogowski, Michał Herman, Szymon Kaliszczak, Kamil Kisły, Julia Lewandowska, Kalina Lubaszka, Oktawia Ludwisiak, Marcin Machowski, Karol Matkowski, Szymon Miedziak, Oliwia Nanowska, Anastazja Okoń, Olgierd Olbrycht, Szymon Pankiewicz, Natan Szymajda, Liliana Śliwińska, Natalia Żaczek.

klasa 1b: Oktawian Chutkiewicz, Marcel Frett, Julia Gutowska, Julia Karasiewicz, Oliwia Krupa, Michalina Kulik, Snowit Majchrzycki, Zuzanna Marciniak, Jakub Kucharski, Kamil Piotrowski, Wiktor Sarnowski, Tymoteusz Sobótka, Wiktoria Szczepaniak, Mikołaj Szewczyk, Amelia Szydłowska, Szymon Wąs, Piotr Włostowski, Julia Zachajko- Pawlus.

Następnie uczniowie złożyli pamiątkowy podpis  – pieczątkę palca wskazującego w kronice szkolnej. Dyrektor Szkoły- Pani Aneta Watemborska przekazała uczniom prezenty. Każdy uczeń otrzymał bezpłatnie materiały edukacyjne (po 4 książeczki), które będą wykorzystane podczas realizacji zadań projektowych prowadzonych w ramach programu „Droga Ucznia do sukcesu”. W kopercie był też słodki prezent. Uczniowie klas Ia, Ib otrzymali prezenty od kolegów i koleżanek z klas: IIa, IIb, III. Były to zakładki do książek i coś słodkiego. Dziękujemy! W naszych klasach czekał na dzieci słodki poczęstunek, który przygotowali  rodzice. To był wyjątkowy dzień  dla Pierwszaków. Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Nauczycielom za pomoc w organizacji tej uroczystości.

Pierwszaki! Życzymy Wam, abyście czerpali wiedzę, umiejętności i przyjemność z tego, że jesteście uczniami.

Powodzenia w nauce!

Uczniowie klasy Ia  biorą udział w akcji „ Fluoryzacja zębów”.

Mały Mistrz- październik

Zdobywamy sprawność   LEKKOATLETY.  Zapraszamy do galerii zdjęć.

Droga ucznia do sukcesu

  W roku szkolnym 2015-2016 klasy pierwsze pracują na podstawie programu „ Droga ucznia do sukcesu” opartego na Teorii Inteligencji Wielorakich.

  We wrześniu rozpoczęliśmy działania związane z kształtowaniem orientacji przestrzennej (stosowanie określeń za, przed, nad, pod, obok, w, do, wewnątrz, na zewnątrz, dalej, bliżej; wyznaczanie kierunków w przestrzeni z punktu widzenia dziecka; obserwowanie i nazywanie części ciała; utrwalanie kierunków: góra, dół). Zajęcia mają na celu również poznanie miejsc, gdzie można bezpiecznie organizować zabawy, a gdzie nie można i dlaczego; dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych.

Piątkowe dni projektowe

  Piąty dzień tygodnia zawsze nosi tytuł: „Tworzymy, badamy, eksperymentujemy” i jest dniem dziecięcej aktywności.

  W miarę możliwości zajęcia realizujemy w terenie.

Mały Mistrz

  Myślą przewodnią programu ”Mały Mistrz” jest poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III oraz zachęcenie uczniów do nowych form aktywności fizycznej. Zaproponowano sprawności: Lekkoatleta, Gimnastyk – tancerz, Saneczkarz – narciarz –łyżwiarz, Piłkarz, Rowerzysta – turysta.

  We wrześniu rozpoczęliśmy zajęcia skierowane na zdobycie sprawności „Lekkoatleta”. Zajęcia ukierunkowane są rozwijanie umiejętności związanych z biegami, skokami, rzutami oraz znajomość podstawowych wiadomości na temat zasad bezpieczeństwa na stadionach i w terenie.

 

TAK BAWIMY SIĘ I PRACUJEMY…

 

Rozwijamy sprawność fizyczną – projekt „Mały Mistrz”.

 

 

Kto zdobędzie więcej punktów? – zabawa „Karuzela”.

 

 

Zajęcia twórcze z wykorzystaniem figur geometrycznych