Dzień Matki
26 maja to święto wszystkich mam. Pierwszaki z okazji święta mam zrobiły piękne laurki z życzeniami. Wykonały tez portrety rodziców, bo przecież już za miesiąc będzie święto tatusiów. Rozmawialiśmy o rodzinie, szacunku, wzajemnym wspieraniu się i wartościach rodzinnych każdego z nas.
Wspólne dzieła
Na początku maja tworzyliśmy „wspólne dzieła”, wśród nich znalazło się wspólne projektowanie wzorów na serwetki dla naszych kochanych mam. Było dużo śmiechu i całkiem sporo zamieszania…ale dzieła wyszły oryginalnie i nie do podrobienia, ha, ha, ha.
Przelewamy, odmierzamy, porównujemy POJEMNOŚCI.
Wycieczka do Bukowca
10 maja odbyła się klasowa wycieczka do Bukowca. Pogoda nam sprzyjała, więc zwiedzaliśmy park i zabudowy przynależne do Pałacu – domek ogrodnika, herbaciarnię i ruiny zamku. Na koniec wędrówki po pałacowych włościach piekliśmy kiełbaski przy ognisku. To był miły i udany dzień! Wszystkim się podobał!
Recykling
Gratulujemy uczniom, którzy czynnie uczestniczyli w akcji recyklingowej w kwietniu 2018.
26 i 27 kwietnia odkodowywaliśmy informacje o roślinach naszej okolicy zakodowane specjalnymi kodami QR. Na korytarzu naszej szkoły pojawiła się wystawa przygotowana przez uczniów klasy I i III a oraz uczniów ze szkoły w Oleśnicy, którzy wspólnie z nami brali udział w projekcie e-Twinning.
Międzyszkolny Konkurs recytatorski klas I – III
25 kwietna 2018r. reprezentacja szkoły uczestniczyła w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbył się w Karpaczu. Uczennica naszej klasy – Maja Tomalak zdobyła tam I miejsce w kategorii klas I-szych.
Gratulujemy Maja! Jesteśmy dumni! Wszyscy trzymaliśmy za Ciebie kciuki!
Lekcja przyrody
24 kwietnia odbyła się kolejna lekcja przyrody poprowadzona przez Panię edukator – Bogumiłę Chabowską-Dąbek. Tym razem rozmawialiśmy o zagrożeniach dla zwierząt, jakie powoduje człowiek. Często bezmyślne zachowania ludzi prowadzą do utraty życia lub do kalectwa zwierząt. Bądźmy rozważni i odpowiedzialni!!! Przyroda jest dla nas bardzo ważna!!!
Recykling
Oto uczniowie, którzy czynnie uczestniczyli w akcji recyklingowej w marcu 2018. Oby tak dalej!
eTwinning – ciąg dalszy
Na początku marca uczniowie klasy I odkodowywali imiona swoich kolegów ze szkoły partnerskiej z naszego projektu. Utworzyliśmy listę uczniów z kasy III z Oleśnicy. Pozdrawiamy WAS KOLEDZY!
Recykiling
Oto uczniowie nagrodzeni za zaangażowanie w akcję recykilngową w miesiącu lutym.
8 marca świętowaliśmy w klasie Dzień
Spotkanie międzyszkolne – LUTY
W czwartek 8 lutego odbyły się kolejne zajęcia z projektu eTwinning, pt. „ Rośliny naszej okolicy”. Tym razem zaprosiliśmy do szkoły Panią edukator z nadleśnictwa – Bogumiłę Chabowską –Dąbek, która zgodziła się poprowadzić zajęcia dla naszych projektowych klas ( I oraz IIIa) i dla szkoły z Oleśnicy, z którą połączyliśmy się drogą internetową specjalnie w tym celu.
Więcej w zakładce Projekty –> eTwinning.
BAL KARNAWAłOWY
W piątek 2 lutego uczestniczyliśmy w balu karnawałowym. Nie mogliśmy się doczekać zabawy, przebrania w stroje i tańców. Przed wyjściem z klasy odbywały się „ostatnie poprawki makijażu”, a po zabawie poprzytulaliśmy się do „pieska”, który szalał z nami na parkiecie, ha, ha, ha. (Więcej informacji i zdjęć na stronie głównej szkoły.)
RECYKLING
Oto uczniowie, którzy w styczniu 2018 roku zbierali i przynieśli do szkoły materiały recyklingowe – zakrętki, baterie lub makulaturę. To ważne, by dbać o środowisko. Co miesiąc zachęcam wszystkie dzieci do udziału w akcji!!!
Konkurs plastyczny – POTRTET MOJEJ BABCI LUB MOJEGO DZIADKA
Ponieważ w tym roku szkolnym Dzień Babci i Dziadka wypadł w tym czasie, kiedy mieliśmy ferie zimowe, postanowiliśmy uczcić ich święto troszkę inaczej. Przed feriami wykonaliśmy piękne laurki z życzeniami oraz mogliśmy wziąć udział w konkursie plastycznym. Portery dziadków wykonane na konkurs były przepiękne, co widać na załączonym zdjęciu. Trudno było wybrać zwycięzcę konkursu. Uczniowie otrzymali za swoje arcydzieła tylko miejsca I-sze i II-gie. Brawo! Każdy konkurs uczy!
Kodowanie z 3a
Ponieważ eTwinning to część unijnego programu pod patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych, klasy które biorą w nim udział zajęły się już kodowaniem. 5 stycznia odbyło się spotkanie klasy I z klasą IIIa. Trzecioklasiści poznali wcześniej zasady kodowania i uczyli teraz swoich młodszych kolegów. „Pierwszaki” na początku zadawały dużo pytań odnośnie poznanego systemu, potem sprawnie pokodowały swoje imiona i świetnie się przy tym bawiły. Po wspólnej lekcji były dalej zainteresowane kodowaniem różnych zagadkowych wyrazów… wszyscy będą mieć okazję wykazać się pomysłowością, gdy spotkamy się kolejny raz. Teraz swoje zakodowane imiona wyślemy do kolegów ze szkół, które biorą udział w naszym projekcie.
Spotkanie świąteczne z rodzicami
21 grudnia 2017r. był szczególnym dniem w naszej klasie, ponieważ zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście, czyli nasi rodzice, jak również Pani Dyrektor. Przygotowaliśmy dla gości Jasełka, które odegraliśmy z wielkim zaangażowaniem, jak prawdziwi aktorzy. Rodzice pomagali nam śpiewać kolędy, a magiczna moc jasełek i nasze świąteczne życzenia wzruszyły niejedną osobę. Było pięknie i nastrojowo.
Wesołych Świat kochani!
Szczęśliwego Nowego Roku 2018!!!
Recykling – grudzień
Na koniec grudnia zostały nagodzone wszystkie dzieci, które przez cały miesiąc przynosiły do szkoły materiały wtórne, czyli zakrętki, baterie lub makulaturę. Tak trzymać!
Rozpoczęcie projektu międzyszkolnego e-Twinning
20 grudnia odbyło się TELE -spotkanie i oficjalne zapoznanie się z uczestnikami projektu międzyszkolnego e-Twinning, pt. „Rośliny naszej okolicy”, w którym to będziemy uczyć się kodowania różnych ciekawych informacji.
Więcej informacji w zakładce PROJEKTY ->Rośliny naszej okolicy -eTwinning
MIKOŁAJKI
6 grudnia to szczególna data dla każdego dziecka. To dzień podarków od ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Rano spotkaliśmy się na integracyjnych zajęciach z naszymi kolegami z klasy II, III oraz IV oddziału przedszkolnego. Dowiedzieliśmy się nieco o życiu prawdziwego „ŚWIETEGO” i o zwyczaju obdarowywania się prezentami. Później były wesołe wspólne piosenki i tańce. Po powrocie do klasy, odwiedził nas gość – MIKOŁAJ. Każdy z nas otrzymał od niego paczkę – niespodziankę. My również chcieliśmy dać mu coś od nas – był to mini występ na gitarze – Majki Szewczyk. Mikołajowi się podobało. Obiecaliśmy być grzeczni, słuchać rodziców i pani w szkole, a Mikołaj w zamian obiecał odwiedzić nas znów…. Za rok. Już czekamy…
Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
Takie właśnie hasło przyświecało naszej pracy podczas przygotowywania się do zakończenia projektu pt. „Las bliżej nas”, które miało miejsce 1 grudnia 2017r. Dużo rozmawialiśmy na temat przygotowywania się przyrody do zimy, tym razem sprawa dotyczyła zwierząt. Samodzielnie poszukiwaliśmy ciekawe informacje o różnych zwierzętach, po czym razem wykonaliśmy plakat. Takie wspólne dzieła uczą nas współodpowiedzialności za efekt końcowy.
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
30 listopada był DNIEM JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOLE. Młodsze klasy reprezentowały kraje anglojęzyczne. Nam, w drodze losowania, przypadło reprezentowanie IRLANDII. Podczas przygotowywania się do tego dnia zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat IRLANDII, które przekazaliśmy naszym kolegom z innych klas w czasie występów. Byliśmy wszyscy ubrani w kolory irlandzkiej flagi, czyli na biało, zielono i pomarańczowo; wykonaliśmy piękne plakaty i plakietki, każdy z nas mówił o jakiejś ciekawostce dotyczącej zwyczajów, historii, czy też ulubionego jedzenia Irlandczyków. Zdobyliśmy II miejsce za najciekawsze przygotowanie prezentacji.
Zajęcia z serii LAS i jesienne pejzaże
28 listopada obyły się kolejne zajęcia z serii LAS. Tym razem poznaliśmy różne ciekawostki na temat przygotowywania się leśnych roślin do zimy. Natura wszystko sprytnie wymyśliła, aby rośliny i drzewa przetrwały mroźne dni. Wcześniej został tez ogłoszony konkurs na jesienny pejzaż / jesień w lesie. Oto zwycięskie prace i ich autorzy. Piekne!
DZIEŃ MISIA
24 listopada była w naszej szkole Dzień Misia. My też świętowaliśmy w klasie. Każdy z nas przyniósł misiową maskotkę, poznaliśmy „historyczne” bajki naszych rodziców, np. „Miś Uszatek”, czy tez „Miś Koralgol”, a następnie wykonaliśmy grupowe „MISIOWE PLAKATY”. Było śmiesznie, puchato i …. misiowo.
Dzień Języków Obcych
30 listopada w szkole odbył sie Dzień Języków Obcych.
Więcej informacji w zakładce WYDARZENIA OGÓLNOSZKOLNE
Listopadowy koncert
Kilka dziewczynek z naszej klasy uczy się również gry na różnych instrumentach w szkole muzycznej. Pewnego „listopadowego dnia” 3 z nich zaproponowały nam …..”mini koncert” – ojej, jakże im na to nie pozwolić, skoro to takie artystki – ha, ha, ha! Mimo, że dzień był ponury i deszczowy, radość dziewczynek udzieliła się nam wszystkim!!! Na zdjęciach: Ola i dwie Majki, ale w szkole muzycznej grają jeszcze: Zuzia, Gabrysia i Agatka. Może kiedyś wszystkie razem zorganizują nam …koncert? Już czekamy!!!
GEOMETRYCZNE OBRAZY
15 listopada nasze zajęcia matematyczne podsumowaliśmy rozmawiając o figurach geometrycznych, a przy tej okazji stworzyliśmy też piękne geometryczne obrazki.
Święto Niepodległości
W piątek 10 listopada uczciliśmy wszyscy DZIEN ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI przez nasza ojczyznę. Byliśmy elegancko ubrani w stroje galowe, ponieważ uczestniczyliśmy w uroczystym apelu z okazji tego narodowego święta. Wspólnie z naszymi starszymi kolegami śpiewaliśmy pieśni żołnierskie, a następnie rozmawialiśmy w klasie na temat historii polskich symboli, w tym naszego narodowego godła, czyli BIAŁEGO ORŁA, który jest również symbolem naszej szkoły. Oto dzieła, jakie stworzyliśmy pracując w grupach – czy te nasze dziecięce orły nie są piękne???
RECYKLING – dyplomy za październik
W każdym miesiącu nagradzamy uczniów za przyniesione do szkoły baterie, zakrętki i makulaturę. Oto uczniowie, którzy otrzymali dyplomy za udział w akcji w październiku 2017. Oby tak dalej!
RODZINA
W ramach projektów rozmawialiśmy o rodzinie – jesteśmy klasową, szkolną rodziną. Nasze rodziny też należą do naszej szkolnej…. rodziny. Trochę to skomplikowane, ale po przemyśleniu sprawy – wszystko się przecież zgadza, ha, ha, ha.
Czcimy pamięć zmarłych
31 października rozmawialiśmy o Dniu Wszystkich Świętych. Odwiedziliśmy też pobliski cmentarz.
Projekty
W piątki mamy zajęcia projektowe – urozmaicamy nimi nasz tydzień. Usprawnialiśmy już pojęcia w przestrzeni, bo „w prawo i w lewo” to dla niektórych dłuuuuugo znaczyło „to samo”, ha, ha, ha…Podejmowaliśmy próby rysowania symetrycznych odbić i….. całkiem sprawnie nam się to udawało. W ostatni piątek października zaczęliśmy temat „Jestem Polakiem”. Na pytanie: kim jesteśmy – było mnóstwo różnych odpowiedzi, np.: „dziećmi, ssakami, Ziemianinami, klasową rodziną, uczniami, córkami i synami, Polakami, kolegami, itp.”. Grupowe plakaty poszły jednak w kierunku zainteresowań i pasji. Pracowaliśmy w zgodzie i pomagaliśmy sobie wzajemnie. To dobrze! Tak właśnie ma wyglądać współpraca w klasie. Kolejne prace będą dotyczyły naszej ojczyzny i naszej polskości – w listopadzie przecież jest ważne polskie święto narodowe.
Kanapki
W czwartek 19 października wykonywaliśmy samodzielnie śniadanko – kanapki dla siebie i dla kolegów. Staraliśmy się być samodzielni i pomysłowi. Kanapki były barwne i bardzo smaczne!!!
Czytamy…..czytamy…..
Często podejmujemy próby czytania. Niektórzy z nas czytają już baaaaaardzo płynnie i szybko, inni jeszcze potrzebują na to trochę czasu. Nie zniechęcamy się, wiemy przecież, że TYLKO trening czyni mistrza. Musimy więc trenować i…. czekamy na efekty.
Recykling – dyplomy za wrzesień
Doceniamy aktywnych uczniów, którzy przynoszą do szkoły zużyte baterie, makulaturę i plastikowe zakrętki. Recykling w tych czasach to ważna sprawa!!! Co miesiąc będą przyznawane dyplomy za udział w akcji. We wrzeniu aktywnością wykazali się: Agatka, Maja, Ola, Marcel, Zuzia i Łukasz (nieobecny na zdjęciu).
Dzień Jesieni
W piątek 13 października odbył się wielki jesienny kiermasz klas I -III. Można było kupić różne rzeczy związane z jesienią, wykonane przez dzieci. Nasze ludziki rozchodziły się niczym „świeże bułeczki”, ha, ha, ha! Odwiedziliśmy też stanowiska naszych kolegów z klasy II i III. Nie obyło się bez pysznego jesiennego poczęstunku, przygotowanego przez klasy IIIa i IIIb – były kanapeczki i sałatki. PYYYYchota! To był miły dzień!!!
Jesienne LUDZIKI
W czwartek 12 października szykowaliśmy się do obchodów j Dnia Jesieni. Nasza klasa miała za zadanie wykonanie jesiennych ludzików z kasztanów, warzyw i owoców. Dzięki pomocy naszych mam udało nam się zaprojektować i zrobić wiele pięknych dzieł jesiennych. Niektórzy z nas zrobili też różne stworki w domu i przynieś rano do szkoły. Mieliśmy piękną wystawę z naszych jesiennych ludków, miło spędziliśmy czas na ich wykonywaniu. Dziękujemy mamom: Igora, Huberta, Agaty i Mai za pomoc przy pracy.
Spotkanie z ekologią
We wrześniu już dwukrotnie rozmawialiśmy o czystym powietrzu. Pani Bogusia wprowadziła nas w świat zapachów i świat wiatru. Rozpoznawaliśmy różne zapachy, dmuchaliśmy tak mocno, że ostatni huragan KSAWERY to przy nas lekka bryza, ha, ha, ha.
Pasowanie na ucznia
W piątek 29 września 2017roku odbyło się w szkole wielkie święto – PASOWANIE NA UCZNIA . Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej.
Z ręką na sercu nasi najmłodsi koledzy ślubowali być pilnymi uczniami, dbać o dobre imię swojej szkoły, jak również – sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Sam moment ślubowania był bardzo uroczysty, tym bardziej, że sztandar szkoły wnieśli rodzice (równie przejęci, jak ich dzieci). Następnie pierwszoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki, padły też bardzo ważne słowa: „Obiecujemy naszej szkole, mamom i pani,
Że będziemy solidnymi, pilnymi uczniami.
Pokazaliśmy troszkę z tego, co potrafimy,
O przyjęcie do grona uczniów tej szkoły – bardzo was prosimy.”
Po tych słowach każdy został pasowany na prawdziwego ucznia. Pani Dyrektor ogromnym ołówkiem dotykała ramion dzieci i każdemu z osobna gratulowała, że jest uczniem Szkoły Podstawowej imienia Orła Białego w Podgórzynie.
Ślubowanie było powodem do dumy niejednego małego ucznia, ponieważ dzięki niemu dzieci mają teraz poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym.
Serdecznie dziękuję rodzicom za tak liczne przybycie do szkoły na uroczystość. Szczególne podziękowania dla tatusiów, którzy byli w Poczcie Sztandarowym.
Oto kila pamiątkowych zdjęć – nie potrzebują żadnego komentarza. Same miny świadczą o szczęściu w tym dniu.
Powodzenia pierwszaki!!!
Spotkanie z policjantem
Dziś w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem.
Przypomnielismy sobie zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach oraz ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa w różnych , codziennych sytuacjach.
Czytaj więcej w zakładce WYDARZENIA OGÓLNOSZKOLNE
Czyste powietrze wokół nas
19 września w ramach realizacji akcji „Czyste powietrze wokół nas” uczestniczyliśmy w spotkaniu z edukatorem z Nadleśnictwa Śnieżka, na którym poznaliśmy przyczyny zanieczyszczenia powietrza i sposoby zapobiegania im.
Nasze zainteresowania
A oto zapoznawania się ciąg dalszy – tym razem opowiadaliśmy o tym, co nas interesuje, jakie mamy pasje, jak spędzamy wolny czas. Przynieśliśmy do szkoły rożne „gadżety” związane z naszymi …hobby. Może zaraziliśmy niektórych kolegów z klasy naszymi pasjami??? A są naprawdę bardzo wartościowe, np. czytanie bajek, kolekcjonowanie kamieni, gra na instrumencie, sporty różnego typu, itp…
Poznajemy się
W pierwszym tygodniu września poznawaliśmy się. Każdy przyniósł kilka zdjęć rodzinnych i musiał opowiedzieć o nich. Było zabawnie i ciekawie.