Zakończenie projektu „Jesień małych przyrodników”.

Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie zakończyły projekt „Jesień małych przyrodników”.  Miały mnóstwo okazji  do poznawania przyrody w sposób aktywny i bezpośredni – obserwowały, badały i eksperymentowały. Podsumowanie projektu nastąpiło podczas zabawy „Pożegnanie jesieni”. Dla wszystkich małych przyrodników wystąpiła grupa IV z inscenizacją  pt:„ Pod grzybem” i  grupa II, która zatańczyła do jesiennej piosenki „Wiewióreczka mała”. Następnie wszystkie dzieci śpiewając i grając na instrumentach perkusyjnych wesoło pożegnały jesień.

 

Wszystkie przedszkolaki i nauczyciele dziękują edukatorom leśnym z Nadleśnictwa Śnieżka, Nadleśnictwa Świeradów, z Dolnośląskich Parków  Krajobrazowych – Oddział Jelenia Góra, oraz firmie EDUZA za przeprowadzenie wspaniałych zajęć przyrodniczych. Dzięki pasji i zaangażowaniu dorosłych przyrodników – mali przyrodnicy mogli poznać piękno otaczającej nas przyrody.

 

 

Zajęcia z firmą Eduza

14.11.2018r. w grupie IV odbyły się zajęcia z firmą edukacyjnąEduza. Dzieci dowiedziały się wielu informacji o jeżach oraz miały szansę poznać trzy żywe jeże: Agresta, Zuźkę i Kaśkę. Dzieci poznały sposoby odżywiania się jeży, ich sposób życia oraz niebezpieczeństwa jakie czekają na jeże każdego dnia.

 

Jesienne zjawiska atmosferyczne

Przedszkolaki z grupy II  poznawały zjawiska atmosferyczne. Oglądały filmy edukacyjne o pogodzie i wykonywały doświadczenia. Dowiedziały się dlaczego pada deszcz i jak powstają chmury, co się dzieje kiedy wieje wiatr.

W tym tygodniu starszaki z grupy 3 poznawały zjawiska atmosferyczne. Poszerzały wiedzę oglądając filmy edukacyjne po pogodzie oraz samodzielnie wykonując doświadczenia. Przedszkolaki miały okazję samodzielnie stworzyć chmurę oraz deszcz. A przy pomocy zakraplaczy mogły dokładnie przyjrzeć się jak wygląda kropla. To był super tydzień.

Chmury i ich rodzaje…………..zabawa badawcza

Jesień przywitała nas deszczem. Za oknem było zimno, szaro i padało- nawet padał śnieg.  Postanowiliśmy dowiedzieć się –  skąd się biorą chmury i dlaczego pada deszcz. Oczywiście najlepiej pokazać to przez doświadczenie. Zajęcia w  grupie IV i V poprowadził edukator z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych pan Konrad.

Zabawy badawcze

Dzieci z grupy III przeprowadziły eksperyment.  Do słoiczków z zabarwioną wodą włożyły liść kapusty pekińskiej.  Dzieci mogły zaobserwować,  jak kapusta zmienia barwę pobierając kolorową wodę.

Makieta – las jesienią

Podczas zajęć i zabaw podsumowujących wszystkie zdobyte wiadomości dotyczące  jesiennego lasu, dzieci z grupy III wykonały makietę z przyniesionych ze spaceru gałązek, liści, szyszek i żołędzi. Natomiast z kasztanów powstały pomysłowe prace.

„Jesień w lesie” – zabawy plastyczne grupy II i V

„Jesienny piknik”

Dzieci z grupy V wymyśliły „jesienny piknik” na łące. Pogoda była piękna, śniadanie na trawie smakowało wyśmienicie. A potem były zabawy i jesienne obserwacje.

„Jesienny quiz”

W grupie IV odbył się quiz. Dzieci zostały podzielone na trzy drużyny- Kasztanowców, Dębów i Świerków, które miały wspólnie wykonać różne zadania związane z jesienną tematyką. Rozpoznawały po melodii piosenki, wspólnie wymyślały jesienny taniec. Rozwiązywały zagadki i układały figury geometryczne z żołędzi, szyszek i kasztanów. Wybierały obrazki związane z jesienią i dorysowywały rytmy. Za każde zadanie dzieci otrzymywały punkty, które umieszczane były na makietach drzew. Po ich podliczeniu okazało się, że każda drużyna wykonała zadania prawidłowo. Gratulujemy!!

Przysmaki jesieni – warzywa.

Podczas zabaw badawczych z warzywami dzieci z grupy I poznawały ich wygląd, budowę i przede wszystkim smak. Utrwalały też nazwy warzyw. Maluszki próbowały przełamywać niechęć do ich spożywania.

Jesienne dekoracje w salach oddziałów przedszkolnych.

Zajęcia z DZPK temat „Drzewa” 

11.10.2018r. dzieci z grupy IV i V  spotkały z Panią Mają- edukatorem z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, która przeprowadziła zajęcia na temat drzew. Dzieci rozpoznawały gatunki drzew po liściach i owocach, piły sok z brzozy i smakowały herbatkę z lipy, doświadczały również zapachów, jakie wydają drzewa. Wykonywały pracę plastyczną „Drzewo” z różnych materiałów sypkich (mak, ryż, kasza, makaron itp.).  Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. W atrakcyjny sposób poszerzyły ich wiedzę na temat drzew, oraz  kształtowały postawy proekologiczne.

Wyprawa Po Złoty Liść

11.10.2018r. dzieci z grupy II i III wybrały się na wycieczkę do lasu i na łąkę. Obserwowały wygląd drzew, kolory liści, trawy. Do bliższej obserwacji wykorzystały lupy. Dowiedziały się dlaczego liście zmieniają kolor. Nazywały drzewa i ich owoce. Miały okazję posłuchać szumu drzew i zobaczyć jak opadają liście, kiedy wiał silniejszy wiatr. Do przedszkola przyniosły różnobarwne liście, żołędzie, kasztany, szyszki, jarzębinę i korę. Powstaną z tego wspaniałe prace plastyczne.

Jesienne drzewo – zabawa plastyczna w grupie III

Jesienne zabawy plastyczne

Wycieczka przyrodnicza do Świeradowa Zdroju

Dzieci z grupy V miały zajęcia na terenie Nadleśnictwa Świeradów, gdzie  znajduje się Ogród Dydaktyczny „Izery Trzech Żywiołów”. Pani edukator Katarzyna Męcina pokazała przedszkolakom rośliny występujące w Górach Izerskich. Dowiedziały się również co dzieje się z roślinami jesienią.

Owocowy zawrót głowy

Wszystkie przedszkolaki wiedzą jakie bogate w witaminy są owoce –  nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników, ale pyszniejsze są niż słodycze. Dzieci przekonały się o tym  podczas robienia  soków, sałatek owocowych, kompotów. To była wspaniała zabawa.

Poszukiwanie jesieni – zajęcia przyrodnicze

27.09.2018r  odbyły się zajęcia przyrodnicze prowadzone przez edukatora z Nadleśnictwa Śnieżka, panią Bogumiłę Chabowską – Dąbek.  Dzieci  poszły na poszukiwanie jesieni. W trakcie spaceru obserwowały zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, poznawały nazwy drzew, uczyły się rozpoznawać ich liście. Zauważyły, że zaczynają one zmieniać kolor.

Poznajemy grzyby

Grupa IV i V gościła Panią Edukator z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, która podczas zajęć przyrodniczych zapoznała dzieci z różnego rodzaju grzybami. Za pomocą mikroskopu poznały budowę grzybów. Nauczyły się rozpoznawać grzyby jadalne i trujące.

Powitanie jesieni

Wszystkie przedszkolaki POWITAŁY JESIEŃ – celem zabaw było utrwalenie wiadomości o dwóch porach roku – lecie i jesieni, integrowanie się dzieci, a przede wszystkim wspaniała zabawa.
Jesień jest bardzo dobrym czasem na obserwowanie zmian w przyrodzie – opadające kolorowe liście; nasiona i owoce drzew; pojawienie się w lesie grzybów; odloty ptaków do ciepłych krajów, przygotowywanie się zwierząt do zimy.
Czekają nas ciekawe zabawy…….

„JESIEŃ MAŁYCH PRZYRODNIKÓW”

Pracując w oparciu o program „Jesień małych przyrodników” wprowadzamy dzieci w świat najbliższego nam środowiska przyrodniczego. Zawarte w programie treści mają być źródłem inspiracji do tworzenia ciekawych zajęć, zabaw, działań praktycznych i doświadczeń, które pozwolą dziecku poznać otaczający je świat i dbać o jego piękno. Mamy niepowtarzalną szansę na kształtowanie u dzieci nowych, przyjaznych naturze postaw. Edukacja ekologiczna stanowi w naszych oddziałach jedno z istotnych zadań dydaktycznych i wychowawczych.
Tematy i sposoby realizacji programu mają przede wszystkim pobudzić dzieci do samodzielnego działania, poszukiwania i myślenia. Program skierowany jest do dzieci 3 – 6 letnich.