Warsztaty artystyczne.

Uczymy się grać na dzwonkach chromatycznych.

Żyj zdrowo na sportowo – ćwiczenia gimnastyczne w grupie 6.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” … dzieciaki z grupy 6 od dzisiaj już doskonale wiedzą, że pierwsze drewniane puzzle i inne drewniane zabawki, którymi oprócz polskich dzieci, bawiły się również Amerykanie, Anglicy, Holendrzy, Belgowie i inni., powstawały tutaj – w Cieplicach, w naszym regionie. Pani Irena Burzyńska, pomysłodawczyni założenia Muzeum Drewnianych Zabawek w Zakładach Zorka, razem ze swoją koleżanką przez lata gromadziły pojedyncze egzemplarze zabawek wyprodukowanych w ich zakładzie pracy. I tak się uzbierała piękna kolekcja, która doczekała się swojej ekspozycji w pomieszczeniu dawnej hali produkcyjnej. Dzisiaj z wielką przyjemnością oglądamy m. innymi drewniane, klocki, kręgle, puzzle, którymi mieli przyjemność bawić się nasi dziadkowie i rodzice, i podobnie jak oni, z tą samą radością dziecka wykorzystujemy je w swojej zabawie. Możemy tylko żałować, że te drewniane cuda, z których można było wyczarować naprawdę bajkowy świat zostały wyparte przez plastikowe zabawki.

8 listopada w naszej placówce dominowała czerwień i biel, tego dnia bowiem obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Nasze dzieciaki, w 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości, przedstawiły krótkie dzieje Polski, pokazały historyczne miasta na mapie oraz dokonały symbolicznego rozbioru Polski, której nie było potem na mapie prze 123 lata. Dziewczynki, machając biało-czerwonymi chusteczkami, witały ułanów przybyłych pod okienko napoić swoje konie, wszyscy przepięknie zaśpiewali tę znaną piosenkę. Miłym wydarzeniem był pokaz mody patriotycznej. Niektóre stroje były bardzo oryginalne i ciekawie zaprojektowane. Najciekawsze, własnoręcznie wykonane zostały nagrodzone. Nagrody przypadły Mai Gutowskiej, Weronice Włodarczyk i Stasiowi Piskorzowi. Wszyscy tego dnia czekali również na patriotyczne muffinki.

Spotkanie z ratownikiem medycznym.

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. W związku z tym wydarzeniem gościliśmy ratownika medycznego, który opowiedział dzieciom o swojej pracy, przypomniał między innymi najważniejsze zasady zgłaszania wypadku, pokazał jak należy zabezpieczyć się przed utratą ciepła i w jaki sposób opatrzyć ranę. Naszymi pacjentami były przyniesione przez dzieci misie. Udało się nam przy okazji wybrać najmniejszego i największego misia.

W tym tygodniu zajrzeliśmy do lasu, rozpoznawaliśmy drzewa iglaste i liściaste, poznawaliśmy leśne zwierzęta i rośliny . Wiedząc o lesie już trochę więcej wykonaliśmy jego makietę. Z wielką precyzją i dokładnością lepiliśmy grzyby, jagody, jeże oraz robiliśmy drzewa z naturalnych okazów. Nie mogło zabraknąć jelonków, na pewno każdemu uda się na makiecie je zobaczyć. Daliśmy też wyraz swojej fantazji i wyobraźni, wykonując kolorowe sowy, zdobią one teraz hol naszego przedszkola. Jesień w lesie jest naprawdę kolorowa.

Zajęcia rytmiczne w grupie VI – gramy na dzwonkach diatonicznych.

Ten tydzień mija nam pod hasłem zdrowia. Jak zadbać o swoje zdrowie? Co jeść, by mieć mocne kości i zęby, dlaczego cukier spożywany w dużych ilościach nam szkodzi,  czy sport w codziennym życiu jest ważny? Dlaczego niektórych produktów musimy unikać,  a co powinno w naszym jadłospisie znajdować się najczęściej? Znamy piramidy w Egipcie, ale bliższa nam powinna być oczywiście piramida, którą poznaliśmy dzisiajpiramida żywieniowa. Każda grupa musiała wyciąć z kolorowych gazet produkty żywieniowe, potem przykleić je na odpowiedni poziom piramidy. W razie wątpliwości pomocny był plakat i oczywiście wskazówki nauczyciela.

Teraz należy tylko codziennie stosować poznane zasady i dożyć przysłowiowych sto lat !!!

Zabawa plastyczna w grupie VI – kasztany i plastelina i własne pomysły….

Co można wyczarować z litery z małej i wielkiej litery O? Wszyscy bardzo kreatywnie potraktowali to pytanie i litera o stała się raz głową kota, a inny razem była ptakiem lub ulubionym misiem.

Rolki po papierze toaletowym nie muszą trafiać do kosza na śmieci, wiedzą o tym doskonale już przedszkolaki z grypy VI. Dzisiaj, przy okazji utrwalania litery O, o, dzieci wykonały praktyczny przybornik na kredki. Te osy są na szczęście niegroźne i można je chwytać w ręce.

To była bardzo pracowity dzień… Dzisiaj dostaliśmy nowe pojemniki do przechowywania klocków i innych zabawek. Trzeba było wszystkie dokładnie posegregować i przełożyć do nowych. Dzieciaki pracowały dzielnie i naprawdę zespołowo. Teraz jest pięknie i mamy chwilę odpoczynku…

„Malowała jesień w parku wszystkie liście
Na czerwono, na brązowo, żółto i złociście.
Przyleciał sroczka i usiadła z boku
Przyglądała się jak jesień barwi wszystko wokół.Zobaczył to wietrzyk i pędzi po lesie
Zrywa kolorowe listki i ze sobą niesie…”
Te słowa piosenki były inspiracją dla dzieci do wykonania roztańczonych portretów Pani Jesieni. Wcześniej dzieciaki rozpoznawały z jakich drzew pochodzą liście, uważnie przyglądały się wszystkim podobieństwom i różnicom przyniesionych liści, łączyły je w zbiory oraz podziwiały i nazywały kolory, na jakie się przebarwiają. Była też magia i radość, kiedy na kartkach precyzyjnie odciskały kredkami liście i zaczynały pojawiać się wyraźne ślady blaszki liściowej wraz z jej unerwieniem. Powstały naprawdę oryginalne prace, które zdobią naszą salę.