28 maja zostały wręczone nagrody w konkursie technicznym „ Jak dzieci mogą wykorzystać śmieci ?- zabawka z surowców wtórnych”. Przedszkolaki z grupy III chętnie wzięły udział w konkursie , wykonując pomysłowe zabawki z potencjalnych śmieci. Dzieciom gratulujemy zwycięstwa , a rodzicom dziękujemy za pomoc w wykonaniu prac konkursowych i za pomysłowość.

27 maja przedszkolaki z grupy III obchodziły ważny dzień. To właśnie wtedy w przedszkolu spotkali się rodzice wszystkich dzieci. Mieli oni okazję obejrzeć krótki występ artystyczny z okazji Dnia Mamy i Taty. Było śmiesznie , było wzruszająco …. Wszystkim rodzicom występ bardzo się podobał.

Straszaki odwiedziła Pani Edyta , która jest psychologiem i choć to dla przedszkolaków trudny do wytłumaczenia zawód, pani psycholog porozmawiała z dziećmi o emocjach.

W piątkowe przedpołudnie wreszcie zaświeciło słońce. Od razu skorzystaliśmy z ciepłych promieni podczas zabawy na placu zabaw.

W środę , 15 maja , odwiedziła nas Pani Monika Burzawa z Gminnej Biblioteki w Podgórzynie. Pani Monika opowiedziała nam na czym polega praca bibliotekarza. Pokazała też ciekawe książki, między innymi taką dla dzieci niewidomych. Mieliśmy także okazję obejrzeć  teatrzyk kamishibai.  Pani Monika założyła nam karty biblioteczne, abyśmy mogli wypożyczać w bibliotece książki.

Starszaki założyły własną uprawę warzyw i owoców. W dwóch skrzyniach dzieci stworzyły mini ogródek , a w nim : pomidory, sałata, kalarepa, seler, rzodkiewka, szczypiorek, truskawki i mięta. Teraz dzieci z niecierpliwością czekają na pierwsze zbiory .

 

Wzięliśmy aktywny udział w przedszkolnym kiermaszu książek. Każdy znalazł coś dla siebie.

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca coraz częściej wychodzimy na spacery. Nie tylko dbamy o nasze zdrowie wdychając świeże powietrze, ale także obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie.

4 kwietnia odwiedziła nas Pani Bogusia, która pracuje w Karkonoskim Parku Narodowym. Opowiedziała nam jakie zmiany zachodzą wiosną w przyrodzie. Potem każdy z nas sam posadził kolorowego bratka. Przez kilka dni kwiatki zdobiły naszą salę, potem zabraliśmy kwiatki do domów.

29 marca odwiedziła nas Julka Cymbaluk, zwyciężczyni II edycji programu telewizyjnego MasterChef Junior.  Julka opowiedziała nam o sobie, o tym co lubi jeść i jakie potrawy najbardziej lubi przygotowywać. Opowiedziała też jak wyglądały nagrania do programu. Potem wspólnie z nią przygotowaliśmy zdrowe i pożywne koktajle warzywno-owocowe. Zielony był ze szpinaku, banana, jabłka i soku jabłkowego. Natomiast różowy z soku z buraka, banana i jabłka. Oba były pyszne i przede wszystkim bardzo zdrowe. Po przygotowaniu przekąski Julka chętnie pozowała z nami do zdjęć i rozdawała autografy.

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Straszaki wiedzą już, że jest to czas porządków w ogrodzie i szykowania miejsca na tegoroczne uprawy warzyw. Podsumowaniem tygodnia były zajęcia o odżywczych właściwościach zielonych owoców i warzyw. Dlaczego zielonych? Bo jest to kolor, który najbardziej kojarzy się z wiosną. Dzieci wymieniły właściwości zielonych owoców i warzyw, a także wymieniły te, które znają. Zatańczyły także taniec przywołujący wiosnę do piosenki zespołu Skaldowie pt. „ Wiosna”. W kolejnej części zajęć dzieci mogły poszerzyć swoje doświadczenia o nowe smaki- odbyła się degustacja zielonych owoców i warzyw. Oczywiście starszaki nie zapomniały umyć rąk oraz spożywanych produktów. Co ciekawe najbardziej dzieciom smakowały młode liście szpinaku, a także winogrona i jabłka. To były bardzo zdrowe zajęcia.

 

Za oknem pogoda coraz bardziej wiosenna, dlatego starszaki z grupy III założyły własną hodowlę rzeżuchy. Dzieci poznały właściwości odżywcze tej rośliny. Poznały zasady hodowli roślin, dlatego też codziennie nasionka podlewały. Z niecierpliwością czekamy , aż rzeżucha wyrośnie i będziemy mogli dodać ją do kanapek.

Starszaki z grupy III aktywnie biorą udział w realizacji programu „ Żyj zdrowo na sportowo”. Dzieci chętnie biorą udział w zajęciach sportowych. Na zdjęciach poniżej – dbamy o prawidłową postawę i proste plecy.

Odwiedziła nas także Pani Magdalena Wojtaś, która poprowadziła zajęcia profilaktyczne przeciwko agresji. Nauczyliśmy się jak możemy rozładować złość za pomocą muzyki oraz sztuki. Było bardzo fajnie.

W minionym tygodniu starszaki wzięły udział w kolejnych zajęciach z Panią Elżbietą Geregą z KPN z cyklu „ Przedszkolaku, przyroda Cię potrzebuje.” Tym razem dzieci poznały właściwości chmur, mogły samodzielnie je wytworzyć , a także zbadać gęstość opadów atmosferycznych.

W środę , 20 lutego, starszaki z grupy III gościły wyjątkowych gości- Pana Sławomira- emerytowanego marynarza marynarki wojennej oraz Pana Krzysztofa- emerytowanego żołnierza wojsk lądowych. Panowie przybyli w mundurach galowych, opowiedzieli z czego składa się wojskowy mundur. Zaprezentowali wyposażenie żołnierza . Dzieci miały okazję rozwinąć wojskowy śpiwór, przemierzyć czapki galowe, założyć kamizelkę taktyczną i poćwiczyć wojskową musztrę. Przedszkolaki były zadowolone ze spotkania – szczególnie chłopcy, którzy przez chwile poczuli jak prawdziwi żołnierze.
Starszaki korzystają z pierwszych wiosennych promyków słońca.
Jak , co tydzień, w wtorkowe popołudnie starszaki z grupy III odwiedziła Lila- uczennica klasy I, która po raz kolejny czytała przedszkolakom bajki i wiersze w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom”.
W mijającym tygodniu starszaki z grupy III odbyły podróż w czasie. Poznały czasy, gdy po Ziemi chodziły dinozaury. Dzieci miały okazję poznać także komfort życia i zwyczaje ludzi pierwotnych. Na koniec tygodnia starszaki obejrzały film edukacyjny o człowieku pierwotnym oraz wykonały malowidła naścienne.
Zabawa plastyczna „Dinozaury – tajemnicze zwierzęta”

25 stycznia w przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Już od rana księżniczki, policjanci, dinozaury i inne wspaniałe postacie bawiły się w rytm muzyki.

Dzień Babci i Dziadka

23 stycznia dzieci z grupy III gościły niezwykle ważne osoby- Babcie i Dziadków.  Starszaki przygotowały krótki występ artystyczny.  Na koniec zaśpiewały głośne „ Sto lat”. Po części artystycznej, czekał na gości w sali słodki poczęstunek. Babcie i Dziadkowie wraz ze swoimi wnukami wzięli udział w warsztatach – z drucików kreatywnych wspólnie wykonali bransoletki.

W mijającym tygodniu, 15 i 16 stycznia, starszaki z grupy III wzięły udział w dwóch zajęciach edukacyjnych. Podczas pierwszych, poprowadzonych przez Panią  Elżbietę Geregę  z KPN dzieci poznały bliżej wilka.

Natomiast podczas spotkania z Panem Adrianem Domagałą, pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat żyjących i wymarłych gadów.

” Zabawy badawcze- poznajemy właściwości śniegu i lodu ”

” Bezpieczne ferie – spotkanie z Policjantami ”

W piątek , 21 grudnia, starszaki wraz z rodzicami spotkali się na świątecznych warsztatach rodzinnych. Najpierw dzieci zaprezentowały się rodzicom  w krótkim występie artystycznym o tematyce zimowo- świątecznej.  Potem mama Tymka przeczytała opowieść o bożonarodzeniowych piernikach.  Po wysłuchaniu Pani Marty wszyscy z zapałem zabrali się do dekorowania ciasteczek. Na koniec rodzice otrzymali wyjątkowe kartki ze świątecznymi życzeniami.

We wtorek, 18 grudnia odwiedziła nas Pani Monika Mirończuk- mama Bastka. Opowiedziała o tym jak wygląda i na czym polega praca krawcowej. Mogliśmy sami spróbować szycia na maszynie.  Wspólnie z Panią Moniką i Panią Darią uszyliśmy świąteczną ozdobę – bożonarodzeniowy wianek.

Zajęcia sportowe. Starszaki z grupy III pamiętają , że ruch jest bardzo ważny dla zdrowia. Chętnie korzystamy z wyposażenia sali sportowej.

Uczymy się nakrywać do stołu.

Zajęcia z rytmiki.

Zabawy na śniegu.

11.12. odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Przedszkolaku , przyroda Cię potrzebuje „ organizowanego przez KPN. I choć za oknem pogoda zimowa, dzisiejsze zajęcia poświęcone były liściom i ich barwom.

7 grudnia  starszaki z grupy III odwiedziła Pani Dorota Orłowska, która jest pielęgniarką. Pani Dorota opowiedziała na czym polega praca pielęgniarki. Wyjaśniła na czym polega praca pielęgniarki w szpitalu i szkole. Pani Dorota opowiedziała też , czego trzeba się uczyć , żeby zostać w przyszłości pielęgniarką.

6 grudnia Święty Mikołaj odwiedził dzieci  z grupy III. Wszyscy dostali prezent , choć niektórym chłopcom trzęsły się nosy podczas testu na grzeczność.

23 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystko co robiliśmy dotyczyło misiów. Wymienialiśmy misie  znane z telewizji i książek. Malowaliśmy misie , które wcześniej ulepiliśmy z masy solnej. Bawiliśmy się pluszowymi misiami.

20 listopada starszaki z grupy III miały okazję obejrzeć w Zdrojowym Teatrze Animacji spektakl pt. „ Leśne przygody Tymoteusza”. Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Jeszcze długo po powrocie do przedszkola dzieci dyskutowały o swoich wrażeniach .

W tym tygodniu starszaki z grupy III poznawały zjawiska atmosferyczne. Poszerzały wiedzę oglądając filmy edukacyjne po pogodzie oraz samodzielnie wykonując doświadczenia. Przedszkolaki miały okazję samodzielnie stworzyć chmurę oraz deszcz. A przy pomocy zakraplaczy mogły dokładnie przyjrzeć się jak wygląda kropla. To był super tydzień.

 

14 listopada  w oddziałach przedszkolnych odbył się I Przedszkolny Pokaz Mody Patriotycznej. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyła nam Pani Aneta Watemborska Dyrektor Szkoły. Chętne przedszkolaki mogły się zaprezentować na czerwonym dywanie – niczym światowe gwiazdy modelingu.

Już w niedzielę, 11 listopada, przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolaki z grupy III przygotowują się do tego ważnego święta. Dzieci przygotowały podobiznę Orła Białego, który jest patronem naszej szkoły.

9 listopada przedszkolaki z grupy III uroczyście świętowały 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Z tej okazji  razem z grupą II dzieci wystąpiły przed najmłodszą grupą w przedszkolu z krótkim występem patriotycznym.

 

 

Kino Przedszkolaka

Przedszkolaki z grup II i III miały okazję wziąć udział w seansie filmowym . Jedna z przedszkolnych sal zamieniła się w prawdziwą kinową salę filmową. Dzieci musiały w kasie biletowej kupić sobie za magiczne żetony bilety na film animowany pt. „ Iniemamocni”. Wszystkim bardzo się podobało w naszym przedszkolnym kinie.

Makieta jesiennego lasu.

Dzieci z grupy III miały okazję przez lupę obejrzeć dary jesieni- liście, szyszki i gałązki. Następnie wspólnie wykonaliśmy makietę jesiennego lasu. Każde dzieci stworzyło swoje drzewo. Efektem końcowym działań dzieci był piękny  jesienny las, który zdobi przedszkolną salę.

Wyprawa Po Złoty Liść

11.10.2018r. dzieci z grupy II i III wybrały się na wycieczkę do lasu i na łąkę. Obserwowały wygląd drzew, kolory liści, trawy. Do bliższej obserwacji wykorzystały lupy. Dowiedziały się dlaczego liście zmieniają kolor. Nazywały drzewa i ich owoce. Miały okazję posłuchać szumu drzew i zobaczyć jak opadają liście, kiedy wiał silniejszy wiatr. Do przedszkola przyniosły różnobarwne liście, żołędzie, kasztany, szyszki, jarzębinę i korę. Powstaną z tego wspaniałe prace plastyczne.

 

Zabawy badawcze

Dzieci z grupy III przeprowadziły eksperyment.  Do słoiczków z zabarwioną wodą włożyły liść kapusty pekińskiej.  Dzieci mogły zaobserwować,  jak kapusta zmienia barwę pobierając kolorową wodę.

W zdrowym ciele zdrowy duch- jemy owoce!

Zajęcia taneczne

Zajęcia z rytmiki