Szkoła w Podgórzynie włączyła się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

21 marca bieżącego roku, uczniowie oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie świętowali dzień kolorowej skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
Zakładając kolorową skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa W Światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, że różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza dodatkowa niepasująca skarpetka! Tym wspaniałym wydarzeniem oficjalnie w naszej szkole zagościła także wiosna, pomimo lekkich chmur.